Niewielka lewostronna skolioza lędźwiowa i poziome ułożenie kości krzyżowej w wyniku RTG kręgosłupa

Witam Wyniki badania radiologicznego kręg. lędźw.-krzyżowego PA i boczne 2 PR-PŁ: 1) niewielka lewostronna skolioza lędźwiowa 2) poziome ułożenie kości krzyżowej - sacrum actum 3) przeciążeniowo wzmożona sklerotyzacja blaszek granicznych trzonow L4-S1 4) zaostrzenie przedniej krawędzi górnej blaszki granicznej trzonu L2 5) Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych na poziomie L5-S1 Niepełne spojenie łuku S1. Co oznaczają takie wyniki?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na współistnienie patologii o charakterze zwyrodnieniowym oraz przeciążeniowym wynikających z nadmiernej eksploatacji kręgosłupa. Możliwy jest ucisk na struktury nerwowe pojawiający się w późniejszym czasie jako konsekwencja w/w. Może on wtedy powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe w kończynach dolnych lub nawet w wyższych partiach ciała. Najczęściej oprócz bólu pojawiają się drętwienia, zaburzenia czucia i parestezje. Konieczna jest w tym przypadku konsultacja z neurochirurgiem.