Niewielkie odchylenia w badaniu na celiakię

Witam moj 4 letni syn w wieku 2 lat mial anemie, lekarz kazal zlecic badanie na celiakie, ktore wykazalo niewielkie odchylenia.Badanie genetyczne pokazalo, ze ma predyzpozycje do celiaki.Przyjmuje preoaraty z zelazem, wiec poziom zelaza utrzymuje sie na minimum, lub w normie.bez suplementacji apetyt maleje.Ma powiekszone migdalki, gardlowy juz usuniety.przyjmuje szczepionki broncho-wakson, czesto lapie infekcje, biegunki, wymioty.Od 3lat chodzi do zlobkaCzego moge sie spodziewac na wizycie u end

Witam serdecznie,

proponuję zastosować dietę bezglutenową. Problemy zdrowotne mogą być powiązane z nietolerancją glutenu. Wysokiej klasy specjaliści,lekarze genetycy, wypowiadają się, ze gluten mogą bez obaw spożywać tylko Ci, u których w badaniu genetycznym nie stwierdza się haplotypu DQ2,DQ7,DQ8. W przeciwnym razie należy wykonać pełne badania i potwierdzić diagnozę. Nalezy pamiętać, ze celiakia czesto nie występuje w postaci pełnoobjawowej dla której, charakterystyczna jest reakcja ze strony układu pokarmowego. W postaci utajonej lub skąpoobjawowej, objawy są niespecyficzne i obejmują inne układy (m.in.ośrodkowy układ nerwowy, moczowo-płciowy, krwiotwórczy). W| przypadku wykluczenia celiakii, istnieje też tzw. nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.

Pozdrawiam !

pozdrawiam !