Niewielkie ogniska naczyniopochodne

Proszę o interpretację wyniku MRI głowy kobiety 59-letniej. W badaniu MR głowy w zakresie obu półkul mózgu w obrębie istoty białej głównie podkorowo widoczne liczne, rozsiane ogniska naczyniopochodne o śr. max 7 mm. w zakresie badania w obrębie siodła tureckiego widoczna niewielka przestrzeń o sygnale płynu mózgowo-rdzeniowego obwodowo od której w dnie oraz części tylnej siodła tureckiego widoczna nieco hypotroficzna przysadka mózgowa - obraz może odpowiadać niewielkiej torbieli pajęczynówki w obrębie siodła tureckiego. Poza tym w zakresie mózgowia innych zmian ogniskowych nie wykazano. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, bez przemieszczenia struktur środkowej w linii dwubocznej. W zakresie kątów mostkowo-móżdżkowych zmian ogniskowych nie wykazano, a pęczki nerwów przedsionkowo-ślimakowych przedstawiają się prawidłowo. W dolnym zakresie badania widoczne skupisko płynu w jamie stawowej lewego stawu potyliczno szczytowego.

Witam! Opisano niewielkie ogniska naczyniopochodne - powstające w wyniku niedokrwienia pewnych obszarów mózgu. Ponadto torbiel pajęczynówki w miejscu siodła tureckiego, czyli miejsca, w którym znajduje się przysadka mózgowa - w tym przypadku hipotroficzna, czyli zmniejszona, być może w zaniku pod wpływem ucisku przez torbiel. Płyn w jamie lewego stawu szczytowo-potylicznego może wynikać ze stanu zapalnego. Pozdrawiam