Niewielkie zaburzenia rotacji kręgów w badaniu radiologicznym

Witam, moój mąż zrobił prześwietlenie kręgosłupa, ale wcześniej miał wypadek w pracy i nie wiemy, czy to mogło się trochę przyczynić do wyniku badania. Proszę mi napisać, co wynika z tego wyniku, a opis brzmi tak: "Niewielkie zaburzenia rotacji kręgów. Obraz wczesnej dyskopatii L5/S1 z umiarkowanym zwężeniem szerokości szpary międzykręgowej. Rozsiane, drobne zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów, głównie dolnych, w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji i brzeżnej osteofitozy. Zmiany przeciążeniowe donych stawow międzykręgowych. Poza tym kręgosłop L/S bez istotnych odchyleń od normy...". Nadmieniam, że moj mąż pracuje w kopalni i jeździ na maszynie, a wypadek jaki miał, to go przysypało od gory i miał uderzenie przygniatające go do dołu. Chodzi mi o to, czy to mogło mieć jakiś wpływ na ten wynik i co trzeba by było dalej robić, jakie leczenie i czy to coś poważnego. Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Obraz, który opisał radiolog, nie wykazuje ostrych zmian pourazowych, czyli nie widać na nim skutków wypadku. Natomiast widać zmiany typowe dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i wczesnej dyskopatii, są to zmiany związane z wiekiem i obciążającą pracą. Jeżeli mąż odczuwa ból ze strony kręgosłupa, to prawdopodobnie jest on wywołany zwyrodnieniami. Jeśli nie, obawiam się, że bez odpowiedniej profilaktyki może się ból pojawić.

Dyskopatię można leczyć operacyjnie, aczkowliek w przypadku Pani męża zmiany są wczesne i na razie nie wymagają tego typu interwencji.

To, co jest potrzebne, to zmiana stylu życia: utrata masy ciała i regularna, nieobciążająca kręgosłupa aktywność fizyczna, np. na basenie. Dodatkowo rehabilitacjia - prowadzona regularnie i prawidłowo przynosi bardzo dobre efekty w przypadku takich zmian. Proszę się udać do lekarza rehabilitacji medycznej lub ortopedy.