Niewyraźna mowa przy przodozgryzie

Czy powinnam się udać do logopedy? Czy on mi pomoże? Witam. Mam przodozgryz. A także moja górna szczęka jest trochę mniejsza od górnej, kiedyś nawet nie miała kształtu idealnego łuku, tylko była trochę zdeformowana, ale dzięki noszeniu aparatu to się zmieniło. Mówię cicho i dość niewyraźnie, bardzo często muszę kilka razy powtarzać zdania, żeby ludzie mnie zrozumieli. Za dwa lata mam mieć operację. Ale teraz mam pytanie, czy logopeda mógłby mi pomóc? Czy mógłby sprawić, że mówiłabym wyraźniej?

Witam. Na pewno wada zgryzu ma wpływ na wymowę, jednakże już przed operacją radziłabym udać się do logopedy, który po dokładnym badaniu oceni, co oprócz wady zgryzu może powodować brak wyrazistości mowy. Logopeda dobierze indywidualne dla Pani ćwiczenia poprawiające wymowę.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl

Mgr Anna ToĹska-Szyfelbein

jak najbardziej warto skorzystać z pomocy logopedy - zaleci ćwiczenia które przynajmniej częściowo pomogą
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Jeżeli wada zgryzu jest duża, miała Pani aparat a ponadto planowany jest zabieg to pomoc logopedy przyniesie niewielki efekt. Oczywiście można wykonywać ćwiczenia, w pewnym stopniu pomogą, ale ważny jest zabieg i terapia po zabiegu