Niezdrowe odżywianie się - jak z tym skończyć?

Mój problem polega na tym, że potrafię przez cały dzień jeść. Ciągle jestem głodna. Mogę zjeść parę czekolad dziennie, do tego inne rzeczy, nie zwracając uwagi na ich kaloryczność. Problem tkwi w tym, że kiedyś po takich posiłkach zmuszałam się do wymiotowania. Skończyłam z tym i przez jakiś czas było normalnie, ale teraz znowu jak zjem, czuję, że muszę to zwrócić. Na razie jakoś powstrzymuję się, ale nie wiem jak długo z tym wytrzymam. Mam 20 lat, 158 cm wzrostu i ważę 52 kg. Mam bzika na punkcie mojej wagi i po takim np. jedzeniu, głodzę się i jem np. na śniadanie i kolację kanapkę jedną, a na obiad jakiś owoc i więcej już nic. Myślę, że jak coś zjem, to przytyję, że jestem gruba. Nie wiem, jak mam zacząć jakoś normalnie jeść.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Twój problem, jak każdy typowy dla zaburzeń odżywiania, leży w psychice, a nie w chęci schudnięcia. Jedzenie Cię uspokaja, rozładowuje napięcie i przynosi inne korzyści dla Twojego samopoczucia, chociaż później pojawiają się wyrzuty sumienia i niezdrowe głodówki. Bardzo ważne jest odkrycie przyczyny takiego zachowania, co leży u podłoża tego błędnego koła: objadanie się - głodówka.

Namawiam Cię do spotkania się z psychologiem, a najlepiej psychoetrapeutą. Bardzo dobre wyniki w leczeniu zaburzeń odżywiania przynosi psychoterapia poznawczo-behawioralna, dlatego spróbuj poszukać w swojej okolicy psychoterapeuty zajmującego się tą formą leczenia. Postaraj się również przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, spożywać posiłki o regularnych porach i zadbać o ich wartość odżywczą.

Pozdrawiam serdecznie