Nieznaczna anizocytoza - co to oznacza?

Witam, dziś odebrałam wyniki badań mojej 3-letniej córeczki i mam wielką prośbę o zinterpretowanie wyników badań, ponieważ trochę jestem zaniepokojona niektórymi wskaźnikami. Morfologia: WBC 6,0 RBC 4,49 HGB 12,4 HCT 35,8 MCV 79,7 MCH 27,6 MCHC 34,6 PLT 264 LYMPH% 49,1 MXD% 0,0 NEUT%0,0 LYMPH 2,9 MXD 0,0 NEUT 0,0 RDW-CV 13,6% PDW 8,9 MPV 8,9 P-LCR 15,8% ROZMAZ pałeczkowate 1% podzielone 39% kwasochlonne 7% zasadochłonne 1% limfocyty 49% monocyty 3% w opisie erytrocytów - nieznaczna anizocytoza. Co oznacza sformułowanie "nieznaczna anizocytoza"? Co jest jej przyczyną i czy prowadzi ona nieleczona do jakiejś choroby? Dodam, że córcia od kilku miesięcy nie choruje. Natomiast w zeszłym roku w maju przeszła chorobę kawasaki i czy takie wyniki badań mogą być spowodowane tą chorobą? Czy choroba kawasaki jest chorobą „powracającą”? Czy wyleczenie jej (oczywiście dziecko pozostaje pod opieką poradni kardiologicznej) bez żadnych powikłań zapewnia, że w przyszłości powikłania już się nie pojawią?   Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie, Ania
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W Pani zapytaniu zabrakło informacji na temat powodu wykonywania badania. Zakładam jednak, że było to badanie kontrolne w związku z zeszłorocznym leczeniem choroby Kawasaki.

Choroba Kawasaki jest chorobą naczyń występującą u dzieci poniżej 5 roku życia. Przebieg jej bywa różny i to on determinuje sposób leczenia i ewentualne powikłania. W przypadku Pani córki, gdy lekarz nie zdiagnozował żadnych powikłań ryzyko nawrotu choroby jest niewielkie i wynosi zaledwie 1-3%.

Powyższe wyniki badań w żadnym wypadku nie odnoszą się do choroby mającej miejsce ponad rok temu. Przyjmuje się, że morfologia krwi jest "ważna" jedynie przez miesiąc.

Wracając do wyników badań córki to wydaje się, że konieczne jest ich powtórzenie. Proszę zauważyć, że poziom neutrocytów wynosi O, co świadczyłoby o braku jakiejkolwiek odporności, więc Pani córka byłaby zapewne w ciężkiej sepsie. Tak jednak nie jest. Proszę również zauważyć, że poziom neutrocytów w rozmazie automatycznym wynosi 0, podczas gdy w rozmazie ręcznym (ocena mikroskopowa wykonywana przez baloranta) już 39%. Jak widać wyniki się nie pokrywają i są małoprawdopodobne, dlatego zachęcałabym do powtórzenia morfologii krwi, tym razem bez rozmazu.

Pod pojęciem anizocytozy rozumiemy występowanie krwinek czerwonych różnej wielkości. Taki stan obserwowany jest w wielu schorzeniach, najczęściej związanych z niedokrwistością. Tę można stwierdzić u Pani córki (o ile możemy zawierzyć pozostałym parametrom morfologii). Niewielka anizocytoza nie jest jednak sygnałem alarmowym, choć wymaga obserwacji i w przypadku potwierdzenia niedokrwistości rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

W obecnej sytuacji radziłabym się skontaktować z lekarzem zlecającym badanie w celu wystawienia ponownego skierowania na morfologię krwi. Z uzyskanymi wynikami powinna zgłosić się Pani ponownie do lekarza w celu interpretacji badań i ustalenia dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.

Pozdrawiam