Nieznacznie podwyższona leukocytoza

Mam 48 lat, z uwagi na to, że zażywam dużo leków i jestem po zamknieciu przecieku miedzyprzedsionkowego w listopadzie 2009 r., dosyć często z uwagi na wsierdzia wykonuję badania. Nigdy do tej pory nie robiłam samej leukocytozy, a dotychczasowe wyniki zazwyczaj były w normie, lekarz nie miał uwag. Obecne wyniki to: WBC 10,54, NEU 83,1, LYM 11,1, MONO 5,7, EOS 0,0, BASO O,1. Badanie robiłam po zażyciu 1 tabletki antybiotyku, który mnie uczulił (zaczerwienienie skóry). Antybiotyk zażyłam z uwagi na małą bezgoraczkową infekcję. Zażywam na stałe K***1x1, P*** 150 3x1, A*** 1x1, preparat z grupy statyn 10mg 1x1, preparat z grupy beta-blokerów 5 mg 1-0-0,5, inhibitor MAO 3x1, pochodną benzodiazepiny 1x1. W dniu badania zażyłam przed badaniem ***, popijając łyczkiem słodkiej wody. Dodam jeszcze, że OB w tym dniu wynosiło 7, CRP 0,6, IgE 15,66. Proszę o interpretację ww. wyników oraz informację, kiedy powtórzyć badanie.
48 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Tak nieznacznie podwyższona leukocytoza, przy prawidłowym OB i CRP, bez cech infekcji, nie jest wskazaniem do włączenia antybiotykoterapii. Być może są u Pani jakieś cechy infekcji bakteryjnej, które można stwierdzić w badaniu przedmiotowym. Nie wiem dokładnie, czy ten antybiotyk przepisał Pani lekarz, czy sama Pani go zażyła profilaktycznie? Jeżeli był zlecony przez lekarza, potrzebna jest kolejna wizyta w celu zmiany preparatu na antybiotyk z innej grupy, skoro poprzedni wywołał u Pani reakcję alergiczną. Bez konsultacji z lekarzem nie wolno samodzielnie zażywać antybiotyków - naraża to pacjenta na niepotrzebne działania niepożądane, na nieskuteczne leczenie oraz sprzyja szerzeniu opornych szczepów bakteryjnych .

Jeżeli nie dołączą się żadne cechy infekcji, czy pogorszenie samopoczucia, profilaktycznie może Pani powtórzyć badanie morfologii krwi za około 2 tygodnie. Natomiast w przeciwnym razie - w momencie wystąpienia dodatkowych dolegliwości.

Serdecznie pozdrawiam!