Nieznacznie podwyższone wskaźniki wątrobowe

Witam, jestem w 37 tygodniu ciąży. Ostatnio miewam swędzenie rąk i nóg, i całego ciała, jak również spuchnięcie rąk i nóg. Zrobiłam wczoraj wyniki i są następujące: MORFOLOGIA: WBC 11,1, RBC 4,20, HGB 12,8, HCT 39,1, MCV 93, MCH 30,5, MCHC 32,8, RDW 10,7, PLT 285, MPV 8,8, PCT 0,251, PDW 16,0, ASPAT 49, ALAT 59. MOCZ: URO - norm, GLU - neg, BIL - neg, KET- neg, SG - 1,025, BLD - neg, PH 5, PRO - neg, NIT- neg, LEU - large; osad: nabłonki - liczne poj., krwinki białe - luźno pokr. pw, krwinki czerwone - nie ma, wałeczki - nie ma, składniki mineralne - liczne, pasma śluzu, liczne drożdżaki.
KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Świąd skóry rąk i nóg może wskazywać na cholestazę ciężarnych lub jakąś chorobę alergiczną. Aby się o tym przekonać, należałoby dodatkowo do przedstawionych badań wykonać oznaczenie poziomu bilirubiny we krwi oraz kwasów żółciowych. Obrzęki często występują u kobiet w ciąży i jeśli nie są bardzo nasilone, nie wymagają większej diagnostyki i leczenia.

Odnośnie przedstawionych wyników. Badanie morfologii krwi jest prawidłowe, nieznacznie podwyższone leukocyty przy braku innych objawów nie powinny niepokoić. Nieznaczenie podwyższone są też wskaźniki wątrobowe - może to przybliżać do rozpoznania cholestazy. Badanie moczu natomiast wskazuje na cechy infekcji co najmniej drożdżakowej, ale możliwe, że też bakteryjnej. Na pewno należy wykonać badanie ogólne moczu i w razie stwierdzenia chociażby bezobjawowej bakteriurii, leczyć.

Proponuję zgłosić się z tymi wynikami do lekarza rodzinnego/internisty lub ginekologa prowadzącego ciążę w celu zbadania, zebrania dokładnego wywiadu, zlecenia poszerzonej diagnostyki i ewentualnego leczenia.

Polecam artykuły w naszym serwisie abcciaza.pl.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.