Niezrozumiała mowa u 6-letniego dziecka

Witam. Jestem mamą 6 latka dziecko mowi dużo ale nie wszystko zrozumiale duzo słow zdrobniale np cukierki lecz ciuciu. Poprawia sie po zwroceniu uwagi.Pani logopeda na pierwszej wizycie ( po 15 ) minutach stwierdziła ze moze miec autyzm lub niedotlenienie mozgu. Po za mową wydaje sie ze rozwija sie prawidłowo lubi kontakt z rowiesnikami

Witam serdecznie,

Logopeda, u której Pani była zbyt szybko wydaje wyroki i niepotrzebnie Panią straszy.
Podaje Pani zbyt mało danych, aby można było coś poradzić. Dziecko może mówić niewyraźnie z wielu powodów, np. mowa może być zbyt szybka, może mieć zaburzenia oddychania.

Proszę skonsultować się z innym logopedą.

Pozdrawiam,
Marlena Kwiatkowska

Witam. Mowa dziecka 6-letniego powinna już być poprawna i w pełni zrozumiała. Jeśli tak nie jest, konieczna jest terapia logopedyczna. Po 15 minutach badania raczej ciężko jest postawić jakąkolwiek diagnozę, a już na pewno nie diagnozę pod kątem autyzmu. Radziłabym udać się do innego logopedy na konsultację oraz terapię logopedyczną.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl

Trudno w tak krótkim czasie stwierdzić autyzm, taka diagnoza wymaga badania psychologicznego i neurologicznego. Proszę się zastanowić skąd mogą być te zdrobnienia, czy np.Państwo nie używacie zdrobnień w mowie. Albo dziecko zauważyło,że taki sposób mówienia zwraca Państwa uwagę. Myślę,że warto porozmawiać z panią w przedszkolu czy zerówce żeby powiedziała w jaki sposób komunikuje się z rówieśnikami. radziłabym też udać się, mimo wszystko, do logopedy, który wdroży proste ćwiczenia poprawiające wymowę.