Nieżyt śluzówki żołądka a leki zobojętniające kwasy żołądkowe

Mam 58 lat, od 5 lat mam silne dolegliwości żołądkowe, w tym roku stwierdzony nieżyt zanikowy (+), przewlekły nieżyt śluzówki żołądka (+), bez dysplazji i bez metaplazji. Mam kłopoty żołądkowe - nudności, wymioty, nietolerancja wielu pokarmów, stosuję ostrą dietę, miewam pieczenie języka. Biorę od 5 lat duże dawki Polprazol 40 2 x dziennie lub Gasec 20 2 x dziennie. Poza tym badanie krwi stwierdziło niskie wartości wit. B12 - 150 pg (norma wit. B12 ok. 200-890 pg). Lekarz rodzinny przepisał mi comiesięcznie zastrzyk 100 jednostek wit. B12 przez 10 m-cy i powiedział, że mam niedokrwistość Addisona-Biermera. Czy żeby stwierdzić niedokrwistość Addisona-Birmera wystarczą te badania, które opisałam, czy trzeba dodatkowo zrobić inne badania, np. test Schillinga, biopsję szpiku, ph-metrię i inne? Czy przy tym nieżycie zanikowym i niedoborze kwasów w żołądku potrzebnych do wytwarzania wit. B12 powinnam w dalszym ciągu brać leki zobojętniające kwaśność żołądkową - np. Polprazol, Gasec itp.? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

To bardzo niewielki spadek witaminy B12 we krwi, aby od razu rozpoznawać niedokrwistość Addisona-Biermera. Taki niewielki spadek witaminy B12 we krwi może być spowodowany prozaiczną przyczyną, czyli niedoborem jej w pożywieniu. Aby ostatecznie rozpoznać niedokrwistość Addisona-Biermera należałoby wykonać test Schilinga. Do diagnostyki niedokrwistości złośliwej służą również badania na obecność przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka (źródło czynnika wewnętrznego czyli czynnika Castle'a), przeciwko samemu czynnikowi Castle'a oraz kompleksowi czynnik wewnętrzny + witamina B12, potwierdzające chorobę. Obraz morfologiczny krwi w przypadku niedokrwistości Addisona-Biermera też jest typowy (zmniejszona ilość hemoglobiny i krwinek czerwonych we krwi przy ich zwiększonej objętości). Nieżyt żołądka w Pani przypadku jest tylko w niewielkim stopniu nasilony (jeden plus na trzy plusy możliwe). Radziłbym w Pani przypadku jeszcze skonsultować się w tej sprawie z gastroenterologiem. Raczej dietę należałoby zastosować typową dla choroby wrzodowej oraz ograniczyć stosowanie inhibitorów pompy protonowej do jednej tabletki raz dziennie o najniższej dawce z uwagi na występowanie też przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka. Dalszym leczeniem musi zająć się gastroenterolog.