Niska samoocena, brak pewności siebie i nerwica

Witam Mam problem od jakichś 3 lat, zaczęło się w 2 klasie liceum. Od tego momentu, mam "świra" na punkcie mojego ciała i urody. ja po prostu siebie nienawidzę.Mam bardzo niską samoocenę, nerwicę, brak pewności siebie.Wszyscy mówią mi, że jestem ładna a ja mam ochotę walnąć lustro jak w nie patrze. W gimnazjum miałam lęki, a teraz nerwicę, jak nie wiem czegoś teraz, albo nie mam załatwionego to zaczynam panikować.Wypisuję do przyjaciół z pytaniami dotyczącymi oczywistych spraw.Nie wiem co robić

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. W internecie z pewnością nie uzyska Pani informacji, które zmienią Pani sposób spostrzegania siebie i spowodują ustąpienie innych wymienionych przez Panią objawów.
Opisana przez Panią sytuacja jest wskazaniem do długoterminowej psychoterapii. Psychoterapeuta może także zalecić wizytę u lekarza psychiatry jeśli uzna to za konieczne.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Widera-Kędryna

Witam Panią,
Z pani opisu wynika, że być może nerwica została u Pani zdiagnozowana przez lekarza. Czy jednak podjęła Pani jakieś kroki w kierunku leczenia? Zalecana dla Pani byłaby psychoterapia, u terapeuty, u którego poczuje się Pani bezpiecznie i komfortowo. Warto by również bardziej szczegółowo skonsultować Pani objawy z psychiatrą. Jednak psychoterapia (poznawczo-behawioralna lub psychodynamiczna) wydaje się dla Pani bardzo dobrym rozwiązaniem. Może Pani poszukać psychoterapeuty w Poradniach na NFZ lub w prywatnych gabinetach.
Pozdrawiam.

Witam,

Opisane przez Panią trudności są wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Pisze Pani, że trudności są bardzo dokuczliwe i trwają długo. Dlatego zachęcam Panią do umówienia się do psychologa/psychoterapeuty. Pomoc może Pani znaleźć między innymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego lub w prywatnych gabinetach psychoterapeutów.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień dobry, nie sposób udzielić pani pomocy w tym miejscu. Jeżeli problem trwa od trzech lat i utrudnia pani funkcjonowanie zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty. Specjalista zaproponuje dalsze kroki postępowania, bardzo możliwe że będzie to podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

Proszę rozpocząć psychoterapię. Skoro problem jest długotrwały (a jest) i sam nie przechodzi sam (a nie przechodzi),a wręcz narasta (bo narasta) to jest to najwyższy czas żeby zgłosić się po pomoc do specjalisty. Pozdrawiam.

Witam Panią serdecznie. Jest Pani młodą osobą w trudnym momencie w życiu. Czas wczesnej dorosłości niesie wiele wyzań z którymi ciężko się miarzyć. Jeśli w dodatku pojawiają się lęki, ciągły niepokój związany z samooceną i poczuciem niepewności to sądzę, że jest Pani ciężko. Niewątpliwie objawy jakie Pani opisuje warto skonsultować u doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Może Pani skorzystać z pomocy prywatnej lub na NFZ. Dopiero w kontakcie osobistym i po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu terapeuta powie Pani jaka forma pomocy będzie najbardziej odpowiednia. W toku terapii bedzie Pani miała okazję poznać przyczyny zgłaszanych objawów, jak również podjąć próbę zmiany niekorzystnych rozwiązań. Objawy trwają od 3 lat i od Pani zależy, czy dokona Pani zmian w tym obszarze. Małgorzata Danielewicz