Niska samoocena, częste unikanie kontaktów z ludźmi, zły nastrój

Witam, od dziecka (jest coraz gorzej) pogłębiają się nast. problemy: bardzo niska samoocena, częste unikanie kontaktów z ludźmi, zły nastrój (praktycznie co chwila), lęki przed poznawaniem ludzi, brak koncentracji (przez co miałem problemy w szkole i teraz w pracy z których szybko rezygnuję), zerowa motywacja oraz lęki przed nowymi kontaktami z płcią przeciwną. Wszystko nawraca i przemija na krótki czas. Czy to może być jedna choroba ? dodam, że w dzieciństwie miałem ojca alkoholika.

Witam,
opisywane przez Pana trudności w funkcjonowaniu sugerują, że warto w Pana sytuacji skorzystać z psychoterapii. Jeśli chce się Pan skupić na lepszym poznaniu i zrozumieniu siebie, a przez to również likwidacji objawów, psychoterapia będzie tą drogą. Pomoc znajdzie Pan u wykwalifikowanych psychoterapeutów w PZP lub w prywatnych gabinetach. Przeszłość jest ważna ale istotniejszym jest, by nie determinowała teraźniejszości i przyszłości.

Powodzenia!

Witam,

to, jak postrzegamy świat, kształtuje się przede wszystkim w dzieciństwie w relacjach z ważnymi dla nas osobami. Jeśli te relacje nie były dobre na przykład z powodu alkoholizmu rodzica, to siłą rzeczy wpłynie to na nasze postrzeganie świata i wtedy, i w dorosłym życiu.

W problemach takich jak Twój najlepiej sprawdza się psychoterapia. Możesz też spróbować zrozumieć co się z Tobą dzieje z pomocą książki "Program zmiany sposobu życia" - to książka o schematach, jakie kształtują się w nas w dzieciństwie, a potem zatruwają nam życie.

Pozdrawiam!