Niska samoocena - czy jestem chora?

Witam! Zastanawiam się cały czas nad tym, czy to, że matka mnie nie chciała, ma wpływ na moją samoocenę i zachowanie? Podobno psychika dziecka kształtuje się w łonie matki. Czy to dlatego, pomimo miłości jaką darzą mnie rodzice adopcyjni, ciągle czuje się niekochana i gorsza od innych?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Psychika człowieka zmienia się przez całe życie. Posiadamy pewne, w miarę stałe, cechy osobowości, które jednak mogą ulegać zmianom w trakcie zdobywania doświadczeń. Porzucenie przez rodziców i wychowywanie się w rodzinie zastępczej może mieć wpływ na Pani samopoczucie i zachowanie. Trudno jest powiedzieć, co takiego wpływa na Pani obecne samopoczucie, ponieważ zawarła Pani bardzo mało informacji na swój temat. W tym przypadku bardzo ważny jest Pani wiek, wcześniejsze doświadczenia, wiek adopcji, przebywanie w domu dziecka, kontakty z otoczeniem, forma i czas, kiedy rodzice adopcyjni poinformowali Panią o tym, że jest Pani adoptowanym dzieckiem, trudne doświadczenia z rówieśnikami i wiele innych czynników.

Jeśli odczuwa Pani dyskomfort i ma zaniżoną samoocenę, warto porozmawiać o tym z rodzicami adopcyjnymi. Pisze Pani, że otaczają Panią miłością, dlatego warto skorzystać z ich wsparcia. Wspólnie możecie skorzystać z bezpośredniej konsultacji u psychologa. Zachęcam Panią do takich spotkań, ponieważ będzie Pani miała okazję porozmawiać o swoich problemach i znaleźć ich źródło. W trudnych chwilach polecam korzystanie z telefonów zaufania (np. 116 123 dla osób w kryzysie).

Pozdrawiam

Witam,
"niechciane dziecko" to pojęcie subiektywne, dla jednego niechciane, dla innych najukochańsze, upragnione, jedyne, niepotrzebnie zakotwicza Pani w przeszłości, na przeszłość nie mamy wpływu, dobrze jest skupiać się nad tym, co jest "tu i teraz".
Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny pozwoli Pani zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.

Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Przyczyn niskiej samooceny jest wiele. Mogą one oczywiście dotyczyć uczuć, jakimi darzyli nas rodzice. Jednakże osobowość kształtuje się przez długi okres czasu, nie tylko i wyłącznie przez kilka miesięcy. To dynamiczny proces, który sprawia, że w trakcie życia osobowość człowieka zmienia się pod wpływem różnych czynników i doświadczeń.
Nie zmienia to faktu, że zachowania biologicznej matki i wychowywanie się w rodzinie zastępczej mogą mieć wpływ na Pani niską samoocenę.
Zalecałabym zapisanie się na psychoterapię, aby popracować nad poprawą poglądu na temat samej siebie.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA