Niska samoocena i brak akceptacji samej siebie

Witam serdecznie, co prawda jestem młodą osobą 28 lat, lecz już od wieku nastoletniego moją największą zmorą jest bardzo negatywna i niska samoocena, nie potrafię docenić samej siebie, nie wierzę we własne możliwości i swój potencjał.. od zawsze żyję w poczuciu bycia tą gorszą, tą brzydszą.. utrudnia to zarówno sferę życia prywatnego jak i osobistego, jak podnieść własną samoocenę? Jak pracować nad polubieniem i akceptacją samej siebie...?

Mgr Karolina Kwiatkowska

Dzień dobry, zachęcam Panią do wizyty u psychologa. Pisze Pani, że problem występuje już od kilku lat. Wniosek z tego taki, że niełatwo sobie z nim poradzić samodzielnie. Niska samoocena może wynikać z wielu rzeczy, ale jej bezpośrednia przyczyna tkwi zwykle w nieprawdziwych przekonaniach na swój temat. Bywa, że ktoś myśli, że się do niczego nie nadaje, ale tak naprawdę, obiektywnie - to nie prawda. Właśnie takie fałszywe przekonania trzeba zmienić. Taka terapia wcale nie musi być bardzo długa. Zachęcam do rozważenia takiej opcji :) Pozdrawiam, KK

Zdecydowanie zachęcam do wizyty u psychoterapeuty, z całą pewnością terapia krótko- lub długoterminowa pomoże Pani uporać się z niskim poczuciem własnej wartości. Można też zacząć od takiego ćwiczenia: proszę wziąć kartkę i napisać na niej wszystko to, co Pani w sobie lubi, w czym Pani jest dobra, co się Pani udało zrobić itd.. Liczy się każdy drobiazg, np. "mam ładne usta", "zdałam maturę", "umiem ugotować ziemniaki", wszystko co tylko Pani przyjdzie do głowy. W chwili zwątpienia warto tę kartkę wyjmować i sobie czytać, nawet na głos. Można każdą z tych rzeczy napisać na oddzielnej, małej karteczce, włożyć karteczki do koperty i codziennie jedną z nich wyjmować, i cieszyć się tym, co się przeczytało. To na początek. Natomiast wizyta u psychoterapeuty to działanie zdecydowanie głębsze, dłuższe i bardziej skuteczne. Pozdrawiam i życzę powodzenia!