Niska samoocena i lęk przed zranieniem

Jak pokonać niską samoocenę, wywodzącą się z dzieciństwa? Byłam wtedy wyzywana i nieakceptowana przez rówieśników. Z wiekiem nauczyłam się "obchodzić" ten problem, stałam się wymagająca wobec siebie: świetne stopnie, robię drugie studia, myślę o mgr za granicą, kilka bliskich osób. Nie potrafię jednak sobie odpuścić, pomyśleć, że jestem wystarczająco dobra, że już wystarczy tego gonienia, choć do końca nie wiem za czym. Nie potrafię zaufać, od wszystkiego chcę uciekać.Boję się zranienia. Magda

Witam, ma Pani duże zasoby wewnętrzne i dużą samoświadomość tego co Panią w życiu zatrzymuje oraz ogranicza. Brak zaufanie oraz obawa przed zranieniem nie pozwalają budować głębokich relacji, lęk powstrzymuje przed "sięganiem" po marzenia. Mając taką świadomość siebie, warto aby teraz Pani zdecydowała się na psychoterapię, by móc w pełni brać od życia to czego Pani potrzebuje. Jeśli się czegoś nie umie lub strach paraliżuje przed zrobieniem tego, to nie ma innej drogi niż próbowanie. W terapii jest możliwość otrzymania wsparcia w tych trudnych chwilach zatrzymania "niemożności". Terapia w nurcie humanistycznym może Panią tylko wzbogacić wewnętrznie i pozwolić wykorzystać swój potencjał, a ma go Pani sporo. Nazywa Pani co się z Panią dzieje, a to już bardzo wiele. Powodznia

Pani Magdo, trudno pozbyć się przykrych myśli i zapanować nad emocjami związanymi z dawnymi doświadczeniami bez kontaktu z innymi osobami. Rozumiem, że trudno Pani zaufać, ale może zaryzykuje Pani kontakt z psychoterapeutą? Pani zdecyduje ile, co i w jakim momencie zechce Pani ujawnić na swój temat. Zaufanie buduje się poprzez kontakt, terapia daje Pani szansę uporania się z przeszłością, pogodzenia się ze sobą, zaakceptowania siebie. Zachęcam i życzę powodzenia.

Zachęcam Panią do pracy nad tym z psychologiem. Krótkoterminowa terapia wzmocniłaby Panią i pomogła się odnaleźć, poznałaby Pani przyczyny takiej sytuacji i sposoby radzenia sobie.