Niska samoocena i obwinianie się

Witam. Mam przyjaciółkę która ma 15 lat. Chciałbym jej z innymi przyjaciółmi pomóc ale już nie wiemy jak. Problem tkwi w tym, że ona obwinia się za wszystko. Co prowadzi do tego, że niszczy to ją i relacje przyjaciół. Kiedyś omal nie doszło do tragedii za to obwinianie się za cudze błędy i nie tylko. Jak jej pomóc ? Myślę, że pomoc poza przyjacielska nie wchodzi w grę ponieważ jest to dziewczyna bardzo skryta poza 'swoimi' i też gra tu rolę sytuacja rodzinna.

A z obwinianiem się sprawa jest bardzo trudna, bo z jednej strony ma komponent smutny i przykry (poczucie winy), ale ma tez ten związany z władzą, inaczej mówiąc: ktoś kto się o wszystko obwinia, zakłada także-zwykle nieświadomie-, że na wszystko ma wpływ. Zrezygnowanie z tej "władzy" wcale nie jest łatwe, szczególnie, jeśli taką postawą zyskuje się zainteresowanie otoczenia, opiekę, pocieszanie itp.
Można wzmacniać adekwatne zachowania przyjaciółki wówczas, gdy bierze odpowiedzialność za siebie i to, co ona zrobiła (np przez pochwały, zwiększone zainteresowanie, uwagę itp), zrezygnować natomiast z wzmacniania poprzez zwiększone zainteresowanie- zachowań, w których przyjaciółka wraca do starego schematu relacji.

Witam
Pana przyjaciółka ma w Panu wspaniałego empatycznego przyjaciela. Czasami mimo największych chęci nie potrafimy pomóc sami. Myślę, że Pana przyjaciółka potrzebuje pomocy psychologa. Warto włożyć trochę starań i namówić ją na wizytę u psychologa ( można taką pomoc uzyskać w ramach NFZ)
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Witam. Można przy niej być, wspierać, rozmawiać, ale bez przesady. Lepsza pomoc byłaby od specjlaisty i kogoś neutralnego, obcego.
Magdalena Brabec