Niska samoocena i problemy w kontaktach z rówieśnikami u 16-latki

Witam Moja 16 letnia córka nie potrafi sobie radzić ze stresem, który paraliżuje ją np. przed odpowiedzią na pytanie nauczyciela - blokuje się tak, że nie może "wydusić" słowa. Ogólnie jest zakompleksiona, smutna uważa się za głupią (jest laureatką dwóch olimpiad )brzydką. Trzyma się na uboczu w szkole bo jak mówi - jest tak nieciekawą osobą, że nie potrafi rozmawiać z innymi...Próbowałam kontaktu z psychologiem ale pani się poddała stwierdzając, że nie potrafi nawiązać z córką kontaktu.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Problem Pani córki tkwi w niskim poczuciu własnej wartości. Wspomniała Pani, że córka jest laureatką dwóch olimpiad - możliwe więc, że sukcesy w nauce nie są centralnym punktem jej Ja, a w związku z tym nie są w stanie podbudować jej samooceny.
Moim zdaniem powinna Pani szukać psychologa, przed którym Pani córka będzie w stanie się otworzyć i któremu będzie ufała.
Proszę się także zastanowić, czy córka ma jakieś hobby. Jeśli tak, to proszę ją wspierać w jego rozwijaniu - może to pomóc w podniesieniu samooceny.
Pozdrawiam

Mgr Anna Bal Psycholog, Gdańsk

Witam.
Jak rozumiem, Pani córka aktualnie przechodzi trudny w swoim życiu czas dojrzewania, kiedy to kształtują się bardziej trwałe cechy osobowości . W pewnym sensie jest to naturalne, że okres ten wiąże się z zakłóceniami w poczuciu własnej wartości, wątpieniem w swoją wartość, takimi pytaniami jak: kim ja właściwie jestem? jaki jestem? co ja mam do zrobienia w tym świecie? Wszystkie te wątpliwości są bardzo ważnym etapem do zbudowania poczucia tożsamości .Myślę, że dobrze, że Pani próbowała skontaktować córkę z psychologiem. Ale ważne jest, żeby córka sama wyraziła takie zainteresowanie, żeby też znalazła osobę, której może zaufać, może ktoś, kto zajmuje się pracą z młodzieżą będzie mógł pomóc.Niektóre ośrodki terapii czy pomocy psychologicznej organizują grupy rozwoju osobistego dla młodzieży i to może być wartościową formą pomocy dla Pani córki. Taka grupa daje możliwość zobaczenia, że osoby w moim wieku maja podobne problemy oraz pozwala dowiedzieć się co naprawdę ludzie o mnie myślą. Życzę powodzenia.