Niska samoocena u osoby cierpiącej na schizofrenię paranoidalną

Mój chłopak choruje na schizofrenie paranoidalną . Z różnych dostępnych źródeł wiem na czym polega ta przypadłość . Jednak oprócz omamów słuchowych , mój chłopak ma bardzo niską samoocenę i mimo swoich błędów nie przyjmuje do siebie krytyki . Swoje niepowodzenia i porażki bardzo silnie przeżywa , jednak obwinia za to innych ludzi . Jest on bardzo emocjonalny i załamuje się oraz obraża gdy np przegra w szachy . Bardzo mnie to martwi i nie wiem jak mogę mu pomóc .Czy ma to związek z chorobą ?

Dzień dobry!

Choroba może wpływać na osobowość, ale kształtuje ją też wiele innych czynników (niezależnie od choroby lub pośfednio z nią związane) - np. przyjęte wychowanie, atmosfera domu rodzinnego, relacje z rodzicami, historia życia, szczególnie ważne wydarzenia, wrodzone cechy temperamentu, predyspozycje itp. Chłopak powinien być w psychoterapii.

Pozdrawiam!