Niska samoocena, wyrzuty sumienia i problemy rodzinne - jak sobie z tym poradzić?

Witam mam 24 lata i mam pewien problem. Zacznę od tego, że nie mogę normalnie funkcjonowac nic mnie nie cieszy, jestem często zdenerowwana nie dbam o siebie tak jak kiedys .Mam niską samoocenę.Ciaglę się czymś martwię Bardzo czuję wyrzuty sumienia, że cos źle zrobiłam że komuś odmówiłam.Nie chce mi się chodzic do pracy. Myślę że to przez problemy rodzinne ostatnimi czasy dużo złych rzeczy wydarzyło się w mojej rodzinie.Samobójstwo jednego z członków rodziny i za tym ciągną się inne straszne rzeczy.Uważam równiez ze mja rodzina mnie wykorzystuje, ale ja nie umiem odmówic, a jak juz odmówię to jest awantura i później nie mogę dojsc do siebie. Męczy mnie juz ta sytuacja, co powinnam zrobić?

Dzień dobry,
Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta konsultacyjna u psychologa psychoterapeuty celem uzyskania wsparcia. Samobójstwo w rodzinie to bardzo poważna sprawa obciążająca emocjonalnie każdego z jej członków. Ciekawi mnie to, czy ta osoba była dla Pani kimś bardzo bliskim nie tylko z racji pokrewieństwa, ale również emocjonalnie. Zastanawia mnie także to jakich spraw dotyczy odmawianie przez Panią i dlaczego ma Pani poczucie wykorzystywania przez rodzinę. Jeśli odmawia Pani, bo coś jest dla Pani zbyt trudne do wykonania np. od kątem emocjonalnym to może warto wprost mówić o tym najbliższym. Z pewnością terapeuta byłby osobą z którą mogłaby Pani omówić wszelkie trudności.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/