Niska samoocena z powodu obustronnego rozszczepu wargi i podniebienia

Witam, borykam się z okropnym problemem jakim jest niska samoocena. Mam 18 lat. Urodziłam się z obustronnym rozszczepem wargi i podniebienia. Czuję się przez to strasznie nieatrakcyjna. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Nachodzą mnie myśli samobójcze. Nie mam wsparcia ze strony ojca, poniża mnie. Jestem w związku od ok. 4 miesięcy ale nadal czuję się gorsza od innych. Jako dziecko wielokrotnie słyszałam, że jestem brzydka i nikomu niepotrzebna. Co powinnam zrobić? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
Odrzucenie przez bliskie osoby już od wczesnego dzieciństwa poskutkowało u Ciebie tym, że nie wierzysz, że komuś możesz być potrzebna i ktoś może Cię kochać taką jaka jesteś.
Spróbuj spojrzeć na siebie oczami Twojego chłopaka i spróbuj chociaż polubić siebie.
Warto także, żebyś porozmawiała z psychologiem - on pomoże Ci zerwać ze schematami dzieciństwa i podnieść poczucie własnej wartości.
Pozdrawiam

Nie jest Pani nikomu niepotrzebna, skoro jest Pani z związku od 4 miesięcy. To jest fakt, ale rozumiem, ze czasem trudno postrzegać obiektywne fakty w sytuacji, gdy ma się niska samoocenę. Często też łatwiej wtedy dostrzegamy negatywne komentarze i wydarzenia a pomijamy te pozytywne czy sukcesy. To się dzieje w Pani przypadku. To błędne koło.
Jeśli sytuacja jest na tyle poważna, że ma Pani myśli suicydalne zachęcam do kontaktu ze specjalistą. Psychoterapia pomoże Pani inaczej spojrzeć na siebie, swoje zycie, zbudować poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, podnieść samoocenę a tym samym zwiększyć satysfakcje ze związku, życia itp.