Niska samoocena, zależność od opinii innych ludzi

Czy bardzo niska samoocena, zależność od opinii innych ludzi, ciągłe unikanie podejmowania wielu czynności ze względu na lęk przed oceną ludzi, i nie poradzenie sobie z tym w ciągu lat pomimo studiów i pracy może świadczyć o głębszych zaburzeniach niż fobia społeczna bądź zmianach w mózgu? Jeśli tak, to jakich?

Witam.Problem o którym Pan/Pani pisze może mieć przyczyny natury psychologicznej.Nie sądzę że trzeba martwić się zmianami w mózgu. Potrzebna jest bardziej szczegółowa diagnoza psychoterapeuty.Polecam udać się na konsultację wówczas psychoterapeuta zdecyduje czy potrzebna jest psychoterapia.Pozdrawiam

Dzień dobry,

Posiadanie wykształcenia samo w sobie nie daje umiejetności wyleczenia się z trudności, które Pani ma. Jeżeli CHCE Pani zmienić swój swpoób funkcjonowania / przeżywania to warto rozważyć konsultacje u psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia. Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Dzień dobry, zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty, który podczas kilku spotkań postawi diagnozę co do natury pani problemów oraz zaproponuje dalsze kroki postępowania - prawdopodobnie podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.