Niska temperatura ciała i gorące stopy

Mam dwa problemy, trochę lekceważone przez lekarza pierwszego kontaktu, a dla mnie bardzo uciążliwe. 1. Często miewam obniżona temperaturę ciała, np. 34,9 do 35,5, czuję się jakby przejechał mnie czołg. Mam raczej wysokie ciśnienie. 2. Od lat mam problem z gorącymi stopami, to się nasila, mam wrażenie jakby stopy były oparzone. W lecie jest to nie do wytrzymania, ale i w zimie jest nieprzyjemne. Piecze mnie również czubek głowy, ale nie zawsze, a ręce są gorące. Na przegrzane nogi nie pomagają zimne kąpiele, żele chłodzące, nic. Nadmieniam, że sprawdzałam stopy dermatologicznie - nie ma żadnych chorób, np. grzybicy. Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem co robić, a życie z takimi stopami to koszmar.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, niewiele mogę pomóc bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu i zlecenia dodatkowych badań, wszystko to powinien zrobić lekarz rodzinny a jeśli tego nie zrobił to może warto udać się do innego lekarza. Jeśli chodzi o obniżenie temperatury ciała to może mieć to związek z chorobami tarczycy (niedoczynność) i warto by było oznaczyć TSH, żeby to zweryfikować. Natomiast co do gorących, piekących stóp można tu rozważać jakieś problemy neurologiczne (uszkodzenie nerwów obwodowych) albo być może ma to związek z chorobami naczyń krwionośnych (można by było odwiedzić chirurga naczyniowego). Jest też schorzenie, bolesny rumień kończyn, które charakteryzuje się napadowym uczuciem bolących, piekących i gorących kończyn wraz z towarzyszącym temu zaczerwienieniem, jednak nie umiem bez zbadania powiedzieć czy może mieć Pani to schorzenie. Trzeba także jako możliwą przyczynę przyjąć różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe, którym mogą towarzyszyć takie dziwne uczucia w kończynach. Ale i tu potrzebny jest wywiad i badanie, tak więc sugeruję wizytę u innego lekarza rodzinnego. Pozdrawiam!