Niska temperatura ciała u 52-latki

mojej zonie od wczoraj spadla goraczka ma 35.5 czuje sie zle co moze byc przyczyna ma 52lata prosze odpisac

Magdalena StusiĹska

Czy stosowali Państwo leki przeciwgorączkowe? Proszę też sprawdzić termometr- nowe termometry elektroniczne mogą zaniżać pomiar. Jeśli wykluczy się te dwie kwestie, a złe samopoczucie zostanie- proszę skonsultować się z lekarzem.

Dobry wieczór,

Przyczyn zmniejszenia temperatury ciała poniżej normy może być wiele. to lista:
przyczyny centralne
–incydent naczyniowy mózgu, uraz mózgu, dysfunkcja podwzgórza, dysfunkcja

metaboliczna,
choroba nowotworowa, choroba Parkinsona, efekt działania leków lub toksyn, anorexia nervosa

przyczyny obwodowe
-przerwanie rdzenia, neuropatie, upośledzona termogeneza

przyczyny endokrynologiczne/metaboliczne
–niewydolnośd tarczycy, niewydolnośd nadnerczy, niewydolnośd
szyszynki, kwasica mleczanowa, cukrzycowa lub alkoholowa kwasica ketonowa

niedobory energetyczne
-skrajny wysiłek fizyczny, hipoglikemia, niedożywienie
zwiększenie utraty ciepła

choroby skóry
oparzenia, choroby pęcherzowe, uszkodzenia polekowe/toksyczne
przyczyny jatrogenne
–infuzje dożylne, krążenie pozaustrojowe(CVVH)
inne

wyniszczenie nowotworowe, ciężka niewydolnośd krążenia
i/lub oddechowa, ciężkie zakażenia, ciężki uraz,
wstrząs.

W razie, gdyby samopoczucie żony nie ulegało poprawie, proszę udać się do lekarza, który po badaniu fizykalnym i zebraniu wywiadu chorobowego będzie mógł postawić bardziej precyzyjne rozpoznanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz