Niska waga a stres

mam pytanie mam153cm wzrostu waze teraz 49kg czy to dobra waga dodam ze schudlam 4kg w ciagu 3msc na tle nerwowym tak chorowal moj tata a miesiac temu zmarl jak mam powrocic do swojej wagi

Tomasz Pielak

Witam serdecznie, według wskaźnika masy ciała BMI ( który u Pani wskazuje 20,93),obecna waga jest prawidłowa. Wartość prawidłowa jest już od 18,5 do 24,99. Pani poprzednia waga również mieściła się w granicach normy. Aby powrócić do swojej pierwotnej wagi, może Pani zwiększyć wartość kaloryczną posiłków jakie Pani spożywa w ciągu dnia. Pozdrawiam.

Witam serdecznie. Waga jest jak najbardziej prawidłowa. Piszesz, Tato chorował w podobny sposób. Czy to znaczy, że umarł z powodu wyniszczenia organizmu na tle nerwowym? Jest to mało prawdopodobne. Myślę, że dobrze by było gdybyś zapoznała się z diagnozą schorzenia Ojca. Niepokoi mnie, że porównujesz siebie do swojego niedawno zmarłego ojca w kontekście dziedziczenia choroby. Takie myślenie do niczego dobrego nie prowadzi. Jeśli boisz się, że jest śmiertelnie chora, to najprostszym sposobem na sprawdzenie co się dzieje w Twoim organizmie jest zasięgnięcie opinii lekarza, który leczył Twojego Ojca. Wykonaj pełne badania w kierunku wykluczenia bądź potwierdzenia swoich obaw. Mam nadzieję, że nie "wkręciłaś" sobie żadnej nieistniejącej choroby. Sama piszesz, że schudłaś na tle nerwowym. Najwyższa pora abyś zabrała się za siebie. Trzeba przeżyć żałobę. Poszukaj sobie w tym celu kilku dobrych znajomych, którzy pomogą Ci zarówno wypłakać żal po stracie ojca, lęk przed tym, co nas czeka i zająć się sprawami ziemskimi, że nie powiem, przyziemnymi. Wróć do starych zainteresowań, albo poszukaj nowych (nawet jeśli miałoby to być trochę na siłę). Czeka Cię dużo pracy - konsultacja lekarska, badania, konsultacja z psychologiem, rozmowy telefoniczne i spotkania z ludźmi, o których myślisz, że mogą Cię wesprzeć, zajęcie się normalnymi obowiązkami oraz rozwinięcie zainteresowań. Może warto by było zrobić harmonogram, co kiedy będziesz robiła. Pamiętaj, na początku sprawdzania na kogo możesz liczyć - nie dzwoń do więcej niż jednej lub dwóch osób dziennie. Życzę spokoju i konstruktywnego wyjścia z kryzysu. Wagą zajmiesz się po konsultacjach i diagnozie, jeśli jeszcze będziesz miała taką potrzebę. Psycholog Mirosława Kamola-Olszewska