Niska waga ciała u 19-latka

Bardzo się martwię.Wiem że muszę iść z synem do lekarza.Syn 19 lat,182 cm waży 60 kg..Je nieregularnie.Siedzi bardzo długo przy komputerze.Wstaje o 13,oo i zjada śniadanie.Około 15,oo obiad.Kolację czasami zjada,czasami nie.Proszę o poradę jakie powinien zrobić badania,czy może to być też od tego,że siedzi długo przy komputerze.Pozdrawiam i proszę o najszybsza odpowiedź,ponieważ bardzo się martwię,Alina

Witam,

Proszę zrobić podstawowe badania krwi, zbadać tarczycę, cukier. Syn je bardzo mało. Siedzi długo przed komputerem i być może ,,nie ma czasu'' na jedzenie. Jeżeli gra w różnego rodzaju gry komputerowe to one bardzo uzależniają i syn nie myśli o jedzeniu, nie ma apetytu. Należy porozmawiać z synem i wytłumaczyć mu aby mniej czasu poświęcał na siedzenie przed komputerem. Aby przytyć syn powinien skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem syn może wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem. Aby przytyć syn powinien być na tzw bilansie dodatnim czyli zjadać więcej niż wskazuje na to jego zapotrzebowanie energetyczne.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk