Niska waga ciała u 26-letniego mężczyzny

Witam.Mam 26 lat przy wzroscie 180 cm waze 59 kg.Dodam ze od zawsze moja waga wachala sie miedzy 57 - 60 kg.Bardzo duzo jem a nie moge przytyc chocby pare kilogramow.Sa jakies sposoby bym osiagnal odpowiednia wage w stosunku do wzrostu?Pilnie prosze o rade.Pozdrawiam

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Przede wszystkim proszę zbadać poziom hormonów, możliwe, że lekarz Panu pomoże. W diecie proszę postawić na świeże, nieprzetworzone jedzenie - warzywa, jaja, mięso, tłusty nabiał, ryby, orzechy, pestki, owoce, kasze (gryczana, jaglana i inne), zdrowe tłuszcze - masło i oliwa, oleje nierafinowane, tran. Ważne, aby zwrócił Pan uwagę na gęstość odżywczą pokarmów i starał się jeść jak najwięcej produktów, które w jednostce masy dostarczają najwięcej substancji odżywczych. Są to: podroby, wymienione tłuszcze, zioła, orzechy i pestki, prawdziwe kakao (też gorzka czekolada), ryby i owoce morza, mięso, jaja, nabiał, fermentowane produkty (kefir, kapusta, trochę chleba na zakwasie), rosoły na kościach, warzywa (szczególnie zielone), drób. Proszę unikać cukru, soków i napojów słodzonych, ograniczyć zboża (niska gęstość odżywcza takich produktów jak chleby i makarony), pić głównie wodę z cytryną.

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
Aby przytyć musi Pan być na tzw dodatnim bilansie energetycznym, czyli dostarczać więcej kalorii niż wskazuje na to czynna przemiana materii. Zastanowi sie Pan czy oby na pewno tak jest. Jeżeli miałby Pan problem z analizą swojego dotychczasowego odżywiania zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk