Niska wartość białka C i S

witam proszę o interpretacje wyników pytanie do doktora hematologa białko C (ICD-9GO30)wynik 64 % norma 70 -120 Białko S wolne wynik 45 % norma 60-150 Antytrombina 104,12 norma 80,00-120 ..lecze się na zakrzepice płucną od 5 miesięcy zażywam leki acenokumarol oraz mam niedoczynnosc tarczycy wartosci 0,212 pytanie;co może powodować taki problem niskich wartosci białka c i s

Lek. Tomasz Budlewski

Białka C i S to inhibitory (hamują) procesu krzepnięcia krwi. Ich niedobór może prowadzić do zakrzepicy. Przyczyny mogą bć wrodzone -tj. Pana organizm produkuje za mało tych białek (prawdopodobnie na skutek jakiś mutacji genetycznych) bądź nabyte. Z nabytym niedoborem białka C spotkać się można w przypadku niedoboru witaminy K, rozsianego wykrzepiania śródnaczyniowego, sepsy, uszkodzenia wątroby, podczas leczenia warfaryną i L-asparaginazą. Tutaj jest link do artykułu może Pana zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/bialko-s