Niski poziom beta-hCG w ciąży

Witam! Proszę o pomoc. Mam 43 lata, to moja 7 ciąża. Dwie pierwsze poroniłam (1994 i 1996), kolejna ciąża była pozamaciczna (1999). Następnie długo nie mogłam zajść w ciążę, przyczyny nieznane. Czwarta ciąża skończyła się powodzeniem - mam 8-letniego zdrowego syna (2003). Dodam, że była to ciąża z in Vitro, leżałam w szpitalu brałam leki (luteinę), na szczęście skończyło się dobrze. Kolejna ciąża (2004) - poroniłam. Następnie (2006) - dwa zarodki z In Vitro - również poroniłam. Nie starałam się o kolejne dziecko. Teraz jednak jestem w kolejnej ciąży 7 tydzień. W 6,2 tc zaczęłam krwawić, zrobiono mi badania i USG potwierdzono 6,2 tc pęcherzyk 0,39mm, zarodka nie widać. Tego samego dnia zrobiłam HCG - wynik: 9547mlU/ml, po 48 godzinach kolejne badanie HCG - wynik: 11441 mlU/ml. Lekarz po obejrzeniu wyników przypisał - luteinę 2x2, clexane 1x1 i acard 1x1 i powiedział, że zbyt wiele nadziei mam sobie nie robić, bo HCG jest bardzo niskie, ale najistotniejszy jest przyrost po 48 godzinach, powinien być na poziomie 66%. Zrobiłam kolejne HCG po 73 godzinach - 11994 mlU/ml i kolejne po 48 godzinach - 13336 - mlU/ml.

Mam objawy ciąży, trochę kręci mi się w głowie, zupełnie nie chce mi się jeść. Cały czas mam ciemne plamienia. Następna wizyta dopiera za trzy tygodnie. HCG bardzo słabo rośnie, ale jednak rośnie, co to może oznaczać - puste jajo płodowe, wady zarodka. Czy mam szansę na zdrowe dziecko, moje wszystkie problemy plus wiek. Jakiej wielkości powinien być pęcherzyk w 6,2tc i czy zarodek powinien być widoczny. Cały czas plamię, czekanie na kolejne badanie jest dla mnie koszmarem. Co rokuje tak niskie HCG i dodatkowo z tak niskimi przyrostami?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety nie mogę Pani obiecać więcej, niż powiedział Pani opiekujący się Panią lekarz. Niskie przyrosty poziomu betaHCG oraz brak echa zarodka w pęcherzyku ciążowym świadczą o tym, że najpewniej jest to ciąża obumarła. Pewną diagnozę postawić będzie jednak można dopiero po kolejnym badaniu USG, wykonanym 1-2 tygodnie (niekoniecznie aż 3) od ostatniego. Plamienie często towarzyszy tego typu przypadkom, ale może też występować w prawidłowej wczesnej ciąży. W ciąży 6-tygodniowej w badaniu USG w pęcherzyku ciążowym, mierzącym kilkanaście mm, powinien być już widoczny pęcherzyk żółtkowy. Często można wtedy już też zobaczyć zarodek. Proszę spokojnie poczekać do tego kolejnego badania USG, nic więcej nie może Pani zrobić.

Pozdrawiam serdecznie!