Niski poziom FE a dieta

Witam Czy totalnie zła dieta ( jedzenie na ogół jednego bądź dwóch posiłków dziennie - głownie kanapek z serem żółtym ) przez okres co najmniej miesiąca a nawet dwóch, mógł doprowadzić mnie do niskiego poziomu FE 19.0 hemoglobina 9 hematokryt 30? Mało owoców w zasadzie w ogóle warzyw i mięsa... Będę wdzięczna za odpowiedz. Jaki wpływ na te wyniki mogła mieć właśnie moja zła dieta?

Oczywiście, zła dieta, zawierająca małe ilości żelaza, szczególnie pochodzenia zwierzęcego oraz dużą ilość substancji ograniczających wchłanianie może skutkować niepoprawnymi wynikami badań krwi. Najlepiej przyswajalnym żelazem jest to pochodzenia zwierzęcego, najwięcej znajdzie go Pani w podrobach, wątrobie, ale także w jajach i innych produktach mięsnych. Żelazo niehemowe, czyli pochodzenia roślinnego przyswaja się w granicach 20 % i jest ograniczone wieloma innymi substancjami, które naturalnie występują w roślinach. Dodatkowo spożywanie owoców bogatych w witaminę C zwiększa wchłanianie żelaza. Ważna jest także eliminacja mocnych kaw i herbat z codziennych jadłospisów. Niedobór żelaza może natomiast wynikać nie tylko z diety. Może powstać także na skutek obfitych krwawień (np. obfite miesiączki), ale także przy biegunkach, upośledzeniu wchłaniania. Często na niedobory żelaza cierpią wegetarianie, osoby intensywnie trenujące oraz odchudzające się, przy czym jest to wynik nieodpowiednio zbilansowanych diet. Radzimy wybrać się z wynikami do specjalisty, który wykluczy ewentualne schorzenia.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444