Niski poziom krwinek białych u dziecka - co jest przyczyną?

Moja córka ma anemię, którą wykrył lekarz po przeprowadzeniu badania krwi. Poziom żelaza wynosił 28 teraz po 6-tygodniowej kuracji wynosi 78. Żelazo się poprawiło. Natomiast co mnie niepokoi to ilość krwinek białych, która 6 tygodni temu wynosiła 10,4 a teraz po kolejnych badaniach wynosi 4,4. Czy powodem jest branie przez dziecko żelaza z kwasem foliowym, które ma jeszcze brać przez 6 tygodni, czy przebyte infekcje? Córka chodzi do żłobka i cały czas choruje. Następną kontrolę mamy za 6 tygodni a ja się boję, że jak w tym tempie będzie spadać ilość krwinek białych, to może dziecko mieć poważny problem. Co w takim wypadku zrobić?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Interpretację wyników powinien dokonywać pediatra, który zna córkę! Ja nie znam nawet wieku dziecka, tym bardziej poprzednich wyników badań, co jest bardzo istotne w ocenie, podobnie jak badanie dziecka. Jeżeli problemem u córki był jedynie niedobór żelaza, wynik dotyczący krwinek białych (który nadal mieści się w granicach normy) nie wydaje się niepokojący.

U dzieci, szczególnie często chorujących w okresie rekonwalescencji po infekcji może nieco obniżyć się poziom leukocytów. Najwłaściwsza będzie konsultacja u pediatry, który zna dziecko i kontrola morfologii krwi za 10 dni.

Pozdrawiam serdecznie