Niskie leukocyty - co mi może dolegać?

Witam. Mam pytanie dotyczące wyniku badania leukocytów. Mój wynik to 2,7 - dużo zaniżone. Co oznaczają niskie leukocyty? Jakie mogą być przyczyny tak niskiego poziomu leukocytów? Czy może to świadczyć o jakiejś ciężkiej przypadłości? Chorobie? Jakie badania należałoby wykonać, aby potwierdzić negatywną diagnozę, albo wręcz przeciwnie - przestać się martwić? Czy powinnam wynik skonsultować ze specjalistą? Hematologiem czy innym? Zawsze miałam wyniki morfologii w normie, a tu taka niespodzianka i pojawiły się niskie leukocyty. Może po prostu brakuje mojemu organizmowi jakiś składników, albo coś? Oby to nie było nic poważnego, bo już na poważnie zaczęłam się martwić... Skąd u mnie mogły wziąć takie niskie leukocyty? Co to wszystko znaczy? Nic nie mogę z tego zrozumieć... Proszę o poradę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

wynik badania zawsze należy interpretować w stosunku do norm przyjętych w danym laboratorium. Przyjmuje się jednak, że ilość leukocytów poniżej 4 tys./ml jest zaniżona - stan taki nazywamy leukopenią.

Przyczyny tego stanu są bardzo różne. Leukopenia może być spowodowana stresem, przemęczeniem lub niedawno przebytą infekcją wirusową. Inne, poważniejsze przyczyny, to choroby wątroby i śledziony, zatrucia (np. rozpuszczalnikami organicznymi, farby olejne, benzen), niedożywienie, przewlekłe zażywanie niektórych leków. Zdarza się, że leukopenia spowodowana jest także chorobami nowotworowymi, chorobami szpiku kostnego.

Aby stwierdzić przyczynę, konieczna jest możliwość uzyskania więcej informacji o pacjencie - a więc o wieku, stanie zdrowia, zażywanych lekach, możliwości badania fizykalnego (przez lekarza) oraz ocenie morfologii w całości.

Niestety nie posiadając żadnych danych nie jestem w stanie choćby przypuszczać, co może być powodem leukopenii u Pani/Pana.

Pozdrawiam serdecznie