Niski poziom płytek krwi a możliwe skutki zdrowotne

Z badania wynika, iż posiadam PLT 82 . Proszę o odpowiedź, jakie mogą być przyczyny takiego stanu i jakie mogą wynikać z tego skutki nzdrowotne

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Małopłytkowość rozpoznajemy, gdy liczba płytek we krwi wynosi poniżej 150 tys. (150 G/l). Przyczyn małopłytkowości może być bardzo wiele - przyczyną może być zmniejszona produkcja płytek krwi bądź też ich nadmierne niszczenie. Zmniejszona produkcja może być spowodowana uszkodzeniem szpiku, chorobami nowotworowymi, zakażeniem, niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego. Nadmierne niszczenie płytek krwi może być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków (m.in. heparyny), zakażeniem, chorobą autoimmunologiczną. Małopłytkowość może prowadzić do występowania wybroczyn na skórze i błonach śluzowych, nawracających krwawień z nosa, dziąseł, przewodu pokarmowego, pojawienia się krwiomoczu, krwawień wewnątrzczaszkowych. Konieczna jest konsultacja u lekarza.