Niski poziom płytek krwi i żelaza

Mój tata, lat 80 zrobił się bardzo osłabiony i śpiący. Stracił na wadze z 5 kg. Z morfologii krwi wyszło, że ma duży niedobór żelaza - 8,5 i wysokie OB-52 poza tym za nisko jest Hemoglobina 81, Erytrocyty 3,86, MCV 71, MCH 21, limfocyty 19 MCHC 295, monocyty 14, PSA 13., a w kale utajona krew. Podczas badania USG stwierdzono w prawym dole biodrowym pogrubienie ściany kątnicy do ok. 26 mm i na dł. 65mm - naciek npl. Ojciec zażywa przepisane przez lekarza żelazo, stosuje dietę bogatą w składniki żelaza. Między czasie w odstępach mniej więcej cotygodniowych powtórzyliśmy dwukrotnie badania. Na pierwszym wyszło, że: leukocyty 7,7 Erytrocyty RBC 4,400, NCV 74, MCH 22, MCHC 298, RDW 0,199, hemoglobina 97,0, hemokryt 0,33, limfocyty 1,5, neutrofile 5,2, eozynofile 0,4, bozofile 0,07, monocyty 0,48, limfocuty 20%, neutrofile 63%, eozynofile 5%, bozofile 1%, monocyty 6%, płytki krwi 437, MPV 8,7, PDW 15,4, RDW-SD 62,8, PCT 3,8, CA 19-9 3, 0B 30, żelazo 7. Na drugim: leukocyty 9,1, erytrocyty RBC 4,470, MCV 81, MCH 25,3, MCHC 312, hemoglobina 113,0, hemokryt 0,36, limfocyty 1,3, neutrofile 6,7, eozynofile 0,3, bozofile 0,01, monocyty 0,7, limfocyty 14%, neutrofile 74%, eozynofile 4%, bozofile 0, monocyty 8%, płytki krwi PLT 238, MPV 9,6, PDW 15,4, RDW-SD 15,4, PCT 2,3, OB 24, żelazo 6. Krew utajona nadal jest w kale. Niepokoi mnie znów spadek żelaza i tak niskie płytki krwi PLT. Panie Doktorze chcialabym sie dowiedzieć jakie podjąć leczenie, czy wskazane jest wykonanie badania TK i kolonoskopii. Czy ojciec musi mieć operację, czy też można z tym żyć? Jak poważna jest to choroba? Z góry dziękuję za odpowiedź. Bardzo by mi zależało na dodatkowej Pana opinii.

Trzeba najpierw podjąć dokładna diagnostykę, a dopiero potem zadecydować o dalszym postępowaniu. Niski poziom płytek krwi i żelaza związany jest zapewne z dużym zaawansowaniem nowotworu, który ulokował się prawdopodobnie w prawej połowie jelita grubego. Tata systematycznie, przewlekle podkrwawia z tego guza co powoduje zmniejszenie parametrów morfotycznych krwi, spadek poziomu żelaza, wyczerpanie płytek krwi. Na pewno trzeba wykonać kolonoskopię i być może TK jamy brzusznej (dokładna ocena stanu zaawansowania procesu nowotworowego). Jeśli w czasie kolonoskopii rozpozna się guza i potwierdzi w badaniu histopatologicznym, że jest to rak to jedynym skutecznym i ratującym życie sposobem leczenia jest operacja wycięcia guza wraz z fragmentem jelita grubego. Niestety jeśli rak nie zostanie usunięty to tata umrze z powodu wykrwawienia się lub/i niedrożności jaka powstanie na tle guza nowotworowego. Myślę, że ojciec pilnie powinien zostać hospitalizowany i w warunkach szpitalnych diagnozowany i leczony.