Niski poziom przeciwciał blokujących ALLO-MLR a starania o dziecko

Proszę o informację nt. tego,czy niski poziom przeciwciał blokujących allo-mlr może uniemożliwiać zajście w ciążę?Wynosi u mnie 26,6%.Ciąży nigdy u mnie nie stwierdzono,więc tym samym poronień również nie zdiagnozowano.Z mężem bezskutecznie staramy się o dziecko już 13 miesięcy.Wiem, że poziom tych przeciwciał jest istotny, gdy są stwierdzone poronienia.A czy ma on wpływ na niemożność zajścia w ciążę?Czy te przeciwciała organizm kobiety wytwarza dopiero wtedy,gdy jest w ciąży?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przeciwciała blokujące pojawiają się w surowicy kobiet o prawidłowym przebiegu ciąży od 4. do 12. tyg. jej trwania, osiągając szczytowy poziom pod koniec II trymestru, po czym stopniowo zanikają aż do końca ciąży. W tym też okresie obecność tych przeciwciał jest najbardziej istotna dla prawidłowego rozwoju płodu, później są one nadal istotne, ale troszkę mniej niż w początkowym okresie, ponieważ kontakt krwi lub jakiś innych wydzielin lub tkanek może skierować odpowiedź immunologiczną przeciwko dziecku. Główne powikłania tego stanu rzeczy to:
- rzucawka i stan przedrzucawkowy;
- powikłania, głównie związane z zahamowaniem prawidłowego rozwoju ciąży (IUGR).