Niski poziom PSA przy przeroście prostaty

Kształt, wielkość i położenie obu nerek prawidłowe. W rzucie kielichów środkowych nerki prawej echoujemna przestrzeń Sr. ok. 11 mm - do różnicowania z torbielką przymiedniczkową a wybiórczo poszerzonym kielichem. Poza tym poszerzenia UKM, złogów oraz innych zmian patologicznych nie stwierdzono. Pęcherz moczowy echoujemny , gładkościenny, bez patologii, Gruczoł krokowy niejednorodny, powiększony o wym. 56x40 mm- wpukla się do światła pęcherza moczowego , modelując jego ściany. PSA 2,2 ng/ml choruję na dnę moczanową i nadciśnienie. Poza tym czuję się dobrze , w nocy nie wychodzę do toalety. Używam Amlopin 5mg i Milurit. Mam 59 lat

Zmiany w nerkach nie są niepokojące, jednakże rozmiar Pana prostaty już tak. Brak objawów i niski wynik PSA rokują  dobrze. Prawdopodobnie to tylko przerost prostaty. Warto profilaktycznie brać jakiś ziołowy preparat na tą chorobę. Jednakże niski wynik PSA nie wyklucza obecności nowotworu, dlatego warto regularnie odwiedzać urologa, nawet jeżeli nie będzie objawów ze strony układu moczowego. W przyszłości dobrze będzie wykonać ponowne badanie per rectum i oznaczenie PSA, być może także rozważyć biobsję prostaty.