Niski progesteron i mięśniaki a problemy z zajściem w ciążę

Dzień dobry, mam 34 lata i staram się o drugie dziecko. Przeszkodą jest mięśniak. 16.12.09 r. poddałam się badaniu cytologicznemu. Rozpoznanie cytologiczne: PAPANICOLAOU "II" GR. AYRE "I" A. 28.12.09 r. miałam badanie USG narządu płciowego. Poniżej zamieszczam wynik badania. Trzon macicy o regularnym zarysie i niejednorodnej echogeniczności, w tyłozgięciu. Wymiary AP 56,0 mm. Endometrium normoechogenne o szerokości 13,6 mm z echem centralnym. Na ścianie przedniej i po stronie lewej trzonu, w dnie owalna normoechogenna struktura o średnicy 37 mm, charakterystyczna dla myoma. Zarys szyjki macicy prawidłowy. Jajnik prawy o wymiarach 31,3 x 16,2 mm z pęcherzykiem dominującym. Jajnik lewy o wymiarach 31x21 mm. Jajnik o prawidłowej echogeniczności. Zatoka Douglasa wolna. W 5 dniu cyklu robiłam badania hormonalne. Poniżej zamieszczam wyniki: TSH - II GEN. - 3,30 uIU/ml, 0,47-5,01, ESTRADIOL - 40,58 pg/ml, FSH - 4,99 mIU/ml, LH - 3,85 mIU/ml, PROLAKTYNA - 21,39 ng/ml. W 19 dniu ponownie badania hormonalne. Wyniki: PROGESTERON - 1,15 ng/ml, GLUKOZA - 86 mg/dl, antygen HBs - ujemny(-), hemoglobina - 11,7 g/dl. Bardzo proszę o zinterpretowanie moich wyników badań oraz podpowiedzenie mi, jakie zrobić jeszcze badania. Pozdrawiam, Marta.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis usg narządu rodnego wydaje się być prawidłowy, poza zmianami wynikającymi z obecności mięśniaka. Mięsniaki mogą utrudniać zajście w ciąże, mogą powodować obfite miesiączki. Wyniki badań hormonalnych mieszczą się w normie, poza progesteronem, który jest dość niski i może powodować również trudności z zajściem w ciąże czy z utrzymaniem ciąży. Ma Pani również cechy anemii (niska hemoglobina), co może wiązać się z ew. obfitymi miesiączkami, ale tu potrzebna jest szersza dignostyka, z jakim rodzajem niedokrwistości mamy do czynienia, czy jest to niedokrwistość z niedoboru żelaza, pasująca do opisanych przyczyn. Stan zapalny w pochwie również dobrze byłoby przed ew. ciążą wyleczyć. Tak więc konieczna jest wizyta u ginekologa, który zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam.