Niskie ciśnienie krwi a wszczepiony rozrusznik serca

Mam problem ze "znacznym" spadkiem ciśnienia krwi. Mam 68 lat. Posiadam wszczepiony rozrusznik serca (2007 r.) i i po koronarografii 1 stent (czerwiec 2012 r.) Leczę nadciśnienie. Zażywam leki: rano Co-bespres (160+25), Betaloc ZOK 25, Areplex 75 i Polocard 75. Ostatnio po incydencie z trzustką zażywam sumarycznie 50 000j / dzień. Wieczorem zażywam Zoxon 2 i Atrox 20. Ok. 2 tygodnie temu stwierdziłem spadek ciśnienia nawet do 95/65. W związku z tym zmniejszyłem o połowę dawkę Co-Baspres, a mimo to często się zdarza ok. 10 rano, ale również późnym popołudniem, ciśnienie spada mi do 102/68 lub 106/68. Czuję się wtedy śpiący i słaby. Wcześniej zwykle po południu ciśnienie wzrastało. Proszę o odpowiedź, czy jest to stan wymagający wizyty u lekarza (rodzinnego, lekarza od koronarografii czy od rozrusznika). Dziękuję. Z poważaniem Wiesław W.

Witam! W opisanej sytuacji konieczna jest modyfikacja leczenia przeciwnadciśnieniowego. Ewidentnie spadek ciśnienia następuje po wchłonięciu się zażytych rano leków. W związku z tym, że wskazane jest utrzymanie beta-blokera warto rozważyć zmianę lub odstawienie leku złożonego zawierającego walsartan z hydrochlorotiazydem. W tym celu proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który dobierze Panu lek o długim i łagodnym działaniu. Nie ma powodów do wizyty u kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!