Niskie ciśnienie krwi a wszczepiony rozrusznik serca

Mam problem ze "znacznym" spadkiem ciśnienia krwi. Mam 68 lat. Posiadam wszczepiony rozrusznik serca (2007 r.) i i po koronarografii 1 stent (czerwiec 2012 r.) Leczę nadciśnienie. Zażywam leki: rano Co-bespres (160+25), Betaloc ZOK 25, Areplex 75 i Polocard 75. Ostatnio po incydencie z trzustką zażywam sumarycznie 50 000j / dzień. Wieczorem zażywam Zoxon 2 i Atrox 20. Ok. 2 tygodnie temu stwierdziłem spadek ciśnienia nawet do 95/65. W związku z tym zmniejszyłem o połowę dawkę Co-Baspres, a mimo to często się zdarza ok. 10 rano, ale również późnym popołudniem, ciśnienie spada mi do 102/68 lub 106/68. Czuję się wtedy śpiący i słaby. Wcześniej zwykle po południu ciśnienie wzrastało. Proszę o odpowiedź, czy jest to stan wymagający wizyty u lekarza (rodzinnego, lekarza od koronarografii czy od rozrusznika). Dziękuję. Z poważaniem Wiesław W.

MĘŻCZYZNA, 68 LAT ponad rok temu

Problemy w leczeniu zawału

Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażeni są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 55 lat. Prof. Janina Stępińska odpowiada na pytanie, dlaczego pomimo dostępności metod leczenia, wciąż 1/4 pacjentów, która doświadczyła zawału, nie jest leczona

Witam! W opisanej sytuacji konieczna jest modyfikacja leczenia przeciwnadciśnieniowego. Ewidentnie spadek ciśnienia następuje po wchłonięciu się zażytych rano leków. W związku z tym, że wskazane jest utrzymanie beta-blokera warto rozważyć zmianę lub odstawienie leku złożonego zawierającego walsartan z hydrochlorotiazydem. W tym celu proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego, który dobierze Panu lek o długim i łagodnym działaniu. Nie ma powodów do wizyty u kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty