Niskie ciśnienie krwi i arytmia

Dzień dobry! U mnie problem pojawił się 2 lata temu, podczas "ciepłej i długiej kąpieli". Serce zaczęło szybko bić i odczuwałam to przez 7-8 godz., jakby wstrząs. To było okropne uczucie, myślałam, że już po mnie. Od dziecka mam niskie ciśniecie, często mdlałam w kościele, wiecznie blada twarz, anemiczna kondycja. Teraz moje średnie ciśnienie to 98 górne, 58 dolne i puls 59. Coraz częściej odczuwam arytmię, jakby serce zapomniało bić, po czym mocno uderzy. Mam 40 lat i małe dzieci do wychowania, coraz częściej martwię się o nie... Czy to poważna choroba? Da się wyleczyć? Jak długo można z nią żyć? Patrycja W.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, objawy które Pani prezentuje są bardzo niespecyficzne i mogą sugerować różne zaburzenia kardiologiczne. Zalecam wizytę u swojego lekarza rodzinnego, celem diagnostyki opisanych przez Panią zaburzeń. Należy wykonać badanie EKG, morfologię i biochemię krwi, osłuchanie serca. Być może okaże się też konieczne wykonanie badania "echo serca". Same objawy nie są wystarczające do postawienia konkretnej diagnozy, leczenia oraz oszacowania rokowań. Do tego potrzebny jest pełny obraz pacjenta - a więc objawy prezentowane przez Panią, wyniki badań, obciążenia rodzinne (choroby kardiologiczne w rodzinie), dotychczasowe schorzenia, przyjmowane na stałe leki itd. Stąd wizyta u lekarza jest absolutnie niezbędna. Z pewnością należy sprawdzić, czy nie ma Pani anemii, oraz co jest przyczyną tak niskiego ciśnienia krwi. Odpowiednio leczone farmakologicznie i kontrolowane zaburzenia kardiologiczne nie są niebezpieczne i nie zagrażają życiu. Jednak kluczowe są: samokontrola ciśnienia krwi, regularne przyjmowanie leków i wizyty u lekarza minimum raz w roku i zawsze wtedy, gdy objawy zaostrzają się. Pozdrawiam