Niskie MCV po anemii

Wit. B12 243 (211-911)18.12.2009, ferrytyna 12,50 (10-291), wynik z 19.11.2009 (biorę preparat żelaza). MORFOLOGIA: WBC 5,5 (4-10), RBC 5,09 (4-5,20), HGB 14,3 (12-16), HCT 40,7 (36-45), MCV 80 (83-98), MCH 28,1 (27-34), MCHC 35,1 (31-38), PLT 321 (140-440). Byłam u kardiologa i endokrynologa, serce i tarczyca OK. Jestem osłabionia oraz mam puls przyspieszony (ok.100), włosy mi wypadają (chociaż może to dlatego, że jestem po porodzie).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdeczne.

W podanych przez Panią wynikach badań jedyną nieprawidłowością jest zmniejszona objętość krwinek czerwonych (MCV), która prawdopodobnie jest "pozostałością" po niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza przebytej w przeszłości. Bez innych odchyleń w morfologii niewielkie obniżenie MCV nie ma znaczenia klinicznego. Jeżeli kolejne badania i konsultacje specjalityczne wykluczają somatyczne tło Pani dolegliwości, to należy rozważyć ich przyczynę psychogenną. Mogą one bowiem wynikać z przewlekłego stresu i zmęczenia - często towarzyszącym kobiecie w okresie poporodowym. Wypadanie włosów w okresie poporodowym jest związane z nagłym spadkiem poziomu estrogenów. Jest to zjawisko fizjologiczne i ma charakter przejściowy.