Niskie poczucie własnej wartości, sięgające dna

Od czego zacząć... najlepiej od początku. Mam 24 lata (prawie). Mieszkam w dużym mieście, z rodzicami. Właśnie kończę studia, jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej. I właśnie z nią wiąże się cały koszmar ostatnich kilku miesięcy. Na studiach zawsze radziłam sobie nieźle, zdawane w terminie egzaminy, nie najgorsze stopnie i tak dalej. Moja samoocena nigdy zaś nie przekraczała progu zadowalającej ;-). Jednak ostatnio, tak jak pisałam w tytule, sięga dna. Uważam siebie za osobę przede wszystkim głupią, mało bystrą, mało inteligentna i tak dalej. Najśmieszniejsze jest to, że nie mam do siebie "pretensji" odnośnie wyglądu, tylko i wyłącznie - intelektu. W związku z tym bardzo przeżywam swoją pracę mgr, uparłam się, że jest beznadziejna, że mi ją odrzucą, że obronię się (o ile w ogóle) najgorzej na roku, czego chyba bym nie zniosła, bo przyjmować porażek czy też krytyki, nie potrafię i nie daję rady. Zdaję sobie sprawę, że takie myślenie hamuje moją inwencję twórczą, ale nie potrafię inaczej rozumować. To już wygląda mi na jakąś manię prześladowczą albo natręctwo. Nie potrafię traktować siebie samej inaczej niż w kategorii" głupia". Przez to nie podejmuję wielu działań, skazując własne umiejętności na miano kiepskich. Mam wrażenie, że nie potrafię zrozumieć nawet najprostszych rzeczy. W czyjeś obecności nie mogę zrobić czasem nawet naprawdę prostych rzeczy, jak na przykład wkręcenie żarówki. Nie mam pojęcia, co się ze mną dzieje i jak ja będę funkcjonować w przyszłości. Pozdrawiam, martylka24

Witam serdecznie,

Niskie poczucie własnej wartości może być jednym z objawów zespołu depresyjnego. Depresja może się ujawnić w sytuacji nadmiernego przeciążenia stresem, perspektywą zmiany sytuacji życiowej. Wówczas mogą ujawnić się przekonania oceniające negatywnie własną osobę i przyszłość. Typową cechą depresyjnego myślenia jest np. katastrofizacja, czyli oczekiwanie, że w przyszłości nie stanie się nic dobrego: ,,Na pewno to zawalę" oraz etykietowanie: ,,Jestem głupia" i myślenie typu wszystko albo nic: ,,Jeśli nie zdam, to znaczy, że jestem beznadziejna".

W zrozumieniu swoich myśli, emocji i uzykaniu konkretnej, profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z trudnościami, polecam wizytę u psychoterapeuty. Metodą o udowodnionej skuteczności w leczeniu depresji jest psychoterapia poznawczo-behawioralna.
W depresji przebiegającej z zahamowaniem i apatią mogą również pomóc odpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne o działaniu aktywizującym.

Polecam ponadto podręcznik samopomocy M. Fennell ,,Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości" wyd. przez Allianace Press oraz Ch. Padesky ,,Umysł ponad nastrojem" wyd. WUJ.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia