Niskie tętno przy nadciśnieniu

Wysokie nadciśnienie tętnicze jest leczone 3 lekami z następującymi dawkami dziennymi: N*** (beta bloker) 5 mg, P*** 5 mg x 2 oraz N*** (zawiera amplodipinę) 5 mg x 2. Po miesiącu dawki są obniżane do jednej dziennie. Po dwóch miesiącach ciśnienie jest stabilne, a poranna dawka N*** lub P*** utrzymuje je na poziomie 160/70, czyli mamy przypadek nadciśnienia umiarkowanego. Jednak beta bloker obniża tętno do 45/min. Mimo odstawienia N***, który prawdopodobnie obniżał ciśnienie i jednocześnie tętno, to ostatnie nie powraca do normalnego poziomu ok. 80-90 uderzeń jak wykazało badanie Holterem w pierwotnym stadium leczenia. Czy leczenie farmakologiczne mogło spowodować tak niski puls i czy też farmakologicznie można je przywrócić: 1. innym lekiem, 2. albo odstawieniem beta blokera lub innego leku również na okres 2 m-cy?

Witamy!

Opisana bradykardia mogła zostać spowodowana przyjmowaniem beta-blokera. Nie jest to rzadkie zjawisko, gdyż jest to jedno z najczęstszych działań niepożądanych tej grupy leków, wynika ono z blokowania receptorów beta-adrenergicznych. Wydaje się, że w Pani sytuacji występuje tzw. bezobjawowa bradykardia (nie opisała Pani żadnych dolegliwości), a w związku z tym nie ma powodów, aby stosować jakiekolwiek leczenie oraz nie ma zagrożenia życia. Natomiast jeśli występują jakiekolwiek dolegliwości, należy o tym poinformować lekarza rodzinnego.
Aby częstość rytmu wróciła do normy wskazane jest albo odstawienie beta-blokera, albo zamiana go na lek moczopędny (jeśli ciśnienie wymaga politerapii i nie ma przeciwwskazań do leku moczopędnego). Wydaje się, że nie ma powodów do stosowania konkretnych metod przyspieszenia rytmu serca (leki, elektrostymulacja), gdyż te metody są przeznaczone tylko dla bradykardii objawowej.
Proponuję pozostać pod opieką lekarza rodzinnego. Nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!