Niskie umiejscowienie ciąży

Witam serdecznie! W dniu dzisiejszym byliśmy z żoną na badaniu USG. Według miesiączki ciążą ma 8 tygodni. Z badania wyszła młodsza i określono ją na 6 tygodni. Jednocześnie uwidoczniono dwa pęcherzyki żółtkowe (8 mm i 6,4 mm). Niestety widoczny był tylko jeden pęcherzyk ciążowy z żywym zarodkiem o wymiarze CRL 3,5 mm. Jednocześnie okazało się, że ciąża jest nisko osadzona w macicy. Zatem jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją i mamy dwa pytania. Czy niskie umiejscowienie ciąży w macicy jest niebezpieczne? W tym miejscu chciałbym wspomnieć, że żona przeszła już dwie cesarki. Czy brak drugiego zarodka o czymś świadczy, czy może jest jeszcze za wcześnie, żeby można go było zobaczyć? Serdecznie pozdrawiamy!

Witam serdecznie!
W swoim zapytaniu nie wspomina Pan nic na temat długości cykli Pani żony. Podobne różnice w wieku ciąży w USG i wg OM najczęściej spotykane są u pacjentek z nieregularnymi lub długimi cyklami. Wiek ciąży liczony wg ostatniej miesiączki liczony jest dla standardowego 28-dniowego cyklu.
Podany wymiar CRL odpowiada równo 6 tygodniowi ciąży. Jest to graniczny czas, w którym można uwidocznić zarodek, czasem także czynność serca. Uwidocznienie dwóch pęcherzyków żółtkowych sugeruje ciążę bliźniaczą. Trudno jednak określić, czy drugi zarodek nie został uwidoczniony (badanie było wykonania za wcześnie, istniały trudności w wykonaniu badania itp). Czasami zdarza się, że ciąża mnoga staje się pojedynczą w pierwszych tygodniach ciąży. Zarodek, który nie przetrwał obumiera i ulega maceracji i wchłonięciu. Na razie radziłabym się jednak nie denerwować i poczekać kilka dni (7-14) na kolejne badania kontrolne. W obecnej sytuacji jedyną osobą mogącą udzielić Państwu pełnej i obiektywnej oceny rozwoju ciąży jest lekarz wykonujący badanie USG.
Niestety określenie niskie osadzenie w macicy jest wysoce nieprecyzyjne. Ze względu na dotychczasowy wywiad położniczy (dwie przebyte ciąże) miejsce zagnieżdżenia nie jest zaskakujące. Z każdą ciążą śluzówka macicy zmienia się. Nigdy nie dochodzi do zagnieżdżenia kolejnego zarodka w tym samym miejscu.Wydaje się, iż w obecnej sytuacji wystarczy systematyczna kontrola ginekologa i regularnie wykonywane badania USG.
Pozdrawiam