Niskie żelazo i niechęć do jedzenia mięsa u 10-latki

Witam co powinnam zrobić jeśli moja 10 letnia córka która chodzi do klasy sportowej nie chce jeść mięsa ma niskie żelazo czy powinnam udać się na konsultacje do dietetyka aby ustalić jej specjalna dietę

Rzeczywiście w takiej sytuacji wizyta u specjalisty jest dobrym pomysłem. Najlepiej zabrać córkę ze sobą, gdyż jeżeli jej niechęć do spożywania mięsa nie ma dobrego uzasadnienia to rolą dietetyka jest przekonać córkę, że dla swojego własnego dobra musi dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Sugerowałabym też od razu spróbować ją namówić do spożywania potraw na bazie podrobów (np. pasztet domowy z wątróbki) w połączeniu ze źródłami witaminy C, gdyż pomoże to na szybką poprawę nieprawidłowych wyników żelaza we krwi.

Dobrym rozwiązaniem będzie rzeczywiście indywidualna konsultacja i ustalenie jadłospisu. Przy dużej aktywności fizycznej ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety. Jeśli córka nie chce jeść mięsa nie należy jej do tego zmuszać . Z produktów roślinnych doskonale podnoszą poziom żelaza zwykłe buraki ( mogą być gotowane, w formie soku czy barszczu). Mają silnie krwiotwórcze działanie i dobrze sprawdzają się przy leczeniu anemii.

Najlepiej by było wybrać się do dietetyka. Poziom żelaza jest niezwykle istotny, zwłaszcza da osoby młodej i mającej duży wysiłek fizyczny. Należy zadbać o prawidłową dietę, żeby uniknąć suplementacji, która wiąże się z licznymi działaniami niepożądanymi.