Nisko osadzony brzuch - czy powinnam obawiać się przedwczesnego porodu?

Dzień dobry! Mam pewien problem: byłam u lekarza i stwierdził, że jak na 31. tydzień ciąży mam nisko osadzony brzuch, tzn. główka dziecka znajduje się nisko. Powiedział też, że szyjka trzyma - czy w związku z tym mogę obawiać się przedwczesnego porodu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nisko osadzone dno macicy w tym tygodniu ciąży nie musi oznaczać zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu, szczególnie jeśli dotychczas nie znajdowało się ono wysoko. Proszę się nie denerwować. Warto jednak już się oszczędzać, dużo leżeć i odpoczywać. Powinna Pani obserwować "zachowanie" macicy - pojawienie się regularnych, bolesnych skurczy będzie zwiastunem porodu.

Życzę szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam!