Ból nóg u dziecka w nocy

Mam kłopot z synkiem. Ma 5,5 roku. Pierwsze opisane zdarzenie miało miejsce około pół roku temu i znów się pojawiło. Synek jest pogodnym przedszkolakiem. Chętnie chodzi do przedszkola. Nie wydarzyło się w naszym życiu nic co mogłoby wywołać w nim lęki, nie ogląda koszmarnych bajek ani nie przesiaduje przed komputerem. Często skarży się na ból nóg i pokazuje na przednią część łydki. Gdy zgłosiłam ból nóg u dziecka lekarzowi, prosił, aby obserwować czy nie zaczyna utykać i że może to być związane ze wzrostem kości. Syn nie jest dzieckiem, które rośnie intensywniej niż inne. Należy do średnich dzieci. Od jakiegoś czasu po zaśnięciu, spokojnym, budził się z płaczem przechodzącym w krzykliwy płacz i drżenie i napinał się, gdy go tuliłam, aby uspokoić. Sprawiał wrażenie wybudzonego. Nie odpowiadał jednak na żadne pytania.Trwało to kilka minut - 5-10. Wyciszony natychmiast zasypiał. Zdarzyło się to przez kilka nocy z rzędu. Potem okazało się, że ma zapalenie ucha. Wytłumaczyłam sobie to zachowanie ewentualnym bólem ucha. Minęło około pół roku i znów się zdarzyło. Już 4 raz w przeciągu 7 dni syn budzi się z płaczem. Ściska mnie jak miś koala i trzęsąc się, napinając, płacze krzykliwie. Jak pytam czy mnie słyszy, kiwa główką, otwarte ma oczka, jak proszę, aby na mnie popatrzył to reaguje, ale tuli się kurczliwie i płacze jakby go coś bolało. Gdy pytam dlaczego płacze, to nic nie odpowiada. Sugestie sprowadzają się do tego, że mówi po uspokojeniu się, że nóżka go boli, że ucho, że brzuszek. Ostatnio, nie mogąc go uspokoić, potrząsnęłam nim trochę i krzyknęłam, ale to nic nie zmieniło. Rano budzi się jakby nigdy nic. Czy możliwe, aby powróciły w tym wieku kolki, które miewał do 4 lat? Czy ból nóg u dziecka może być tak silny? Dodam, że ostatnio był przeziębiony (gardło). Może infekcje powodują ból nóg u dziecka? Dzisiaj byłam na kontroli uszu i lekarz stwierdził, że nic nie widzi, że uszka nie powinny go boleć. A wieczorem znów płakał. Dodam, że ból nóg u dziecka zdarza się po około 1-2 godzinach od zaśnięcia. Co ja mogę zrobić, aby znaleźć przyczynę bólu nóg u dziecka, aby mógł spokojnie spać? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!
Objawy które się pojawiają zdecydowanie wymagają wyjaśnienia. W pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne (zakres badań powinien dobrać pediatra po zbadaniu dziecka i dokładnym zebraniu wywiadu) – z pewnością powinna zostać wykonana przynajmniej morfologia krwi obwodowej, CRP, poziom enzymów wątrobowych, kreatyniny, badanie ogólne moczu. Wskazane jest również wykonanie USG jamy brzusznej.
Jeżeli wszystkie badania będą prawidłowe należy poszukiwać innej przyczyny objawów. Jeżeli w domu u Państwa nic się nie zmieniło i nie panują żadne negatywne emocje, proszę spróbować porozmawiać z wychowawcami przedszkolnymi. Czasami w nocy dziecko przeżywa ponownie negatywne zdarzenia które miały miejsce w ciągu dnia. Świat dziecka i jego postrzeganie jest inne niż u dorosłych, czasami problemy dziecka dla nas wydają się błahe, a u maluszka wywołują strach czy lęk. Jeżeli rozmowa z wychowawcami również nie przyniesie efektu, proszę się zastanowić nad wizytą z dzieckiem u psychologa, może w ten sposób uda się ustalić przyczynę problemu. Jednak w pierwszej kolejności wskazane jest wykluczenie chorób ogólnoustrojowych.
Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Sugerowałabym, by porozmawiała Pani jednak z Nauczycielką w przedszkolu, bo być może jest coś (bardzo drobna rzecz) co może być u Synka przyczyną opisanego przez Panią symptomu.

Serdeczności,
irena.nielnik.nadej@gmail.com