Nocne budzenie i stany lękowe

Witam! Mam od paru miesięcy problemy ze spaniem, a mianowicie zasypiam stosunkowo szybko, ale w nocy mam koszmary senne, w wyniku czego koło godziny 3 budzę się z na tyle poważnym stanem lękowym, że boję się wstać. Po czym zasypiam po około 2 godzinach. Śpię pół godzinki i tryb życia zmusza mnie to pobudki. Nie mogę dojść do siebie do południa. Czasem cały dzień jestem zaspana, ciągle myślę o tym, co mi się śniło. Koszmary są dotkliwe, ponieważ dotykają moich najgorszych fobii i wątpliwości jak paniczny strach przed psami, śmierć etc. Dodam jeszcze, bo pewnie jest to ważne, że 5 lat temu byłam u neurologa, ponieważ w okresie dojrzewania lunatykowałam. Nie było to zwykle lunatykowanie, ponieważ zdarzało mi się próbować wyjść przez okno, odkręcić kurki z gazem. Od neurologa otrzymałam wówczas leki i herbatki ziołowe, które co prawda złagodziły objawy, ale lunatykowanie przestało mnie nękać dopiero około 16 roku życia. Proszę o pomoc i z góry dziękuję za jakiekolwiek chęci pomocy mi :)

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Charakter objawów wskazuje na koszmary senne.
Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu.
Treść koszmaru dotyczy najczęściej sytuacji  zagrożenia zdrowia i życia.
Najczęstszą przyczyną koszmarów są przeżywane stresy i konflikty psychiczne.

Koszmary senne mogą pojawiać się w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe -
pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu).
Czynnikiem usposabiającym mogą być specyficzne zaburzenia czynności mózgu związanej ze snem (które kilka lat temu wiązały się u Ciebie z sennowłództwem).

Innym powodem może być odstawienie substancji psychoaktywnych: w szczególności alkoholu i leków nasennych. Alkohol i leki tłumią fazę snu, w której pojawiają się marzenia senne, stąd po odstawieniu poprzedzonym okresem dłuższego używania, mogą się pojawić tzw. "objawy z odbicia" - nasilenie tej fazy snu.

Na pojawienie się koszmarów sennych mogą mieć wpływ również niektóre leki internistyczne, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także choroby układu oddechowego.

W leczeniu zaburzeń snu związanych z ekspozycją na stres lub koszmarów, pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja.
Być może warto się również zająć leczeniem fobii.
Analizą treści snu oraz jego znaczenia zajmuje się również terapia psychodynamiczna.

Istotne jest stosowanie również zasad higieny snu, o których możesz przeczytać w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-dobrze-spac

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu.

Wiele osób cierpiacych na koszmary senne obawiasię, że ich sny mogą mieć ,,prorocze" znaczenie.
Jest to oczywiście kwestia pewnych osobistych przekonań, związanych ze światopoglądem, jednak psychoterapeuci są zgodni, że treść snów odzwierciedla nasze wewnętrzne konflikty, często- nieuświadomione.

Reasumując, w tej sytuacji wskazana byłaby ponowna konsultacja neurologiczna, a następnie- jeśli badanie neurologiczne nie wykaże nieprawidłowości-  konsultacja u psychiatry.
Psychiatra może zapisać leki pogłębiające sen i poprawiające jego jakość. Może Pani również skorzystać z psychoterapii jako jedynej metody leczenia lub połączyć farmako- i psychoterapię.
W razie wątpliwości możesz również skorzystać z wizyty w specjalistycznej poradni zaburzeń snu:

http://sennik.wieszjak.pl/inne/98049,Osrodki-leczenia-zaburzen-snu.html

http://portal.abczdrowie.pl/co-laczy-bezsennosc-z-depresja

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/wielokrotne-przebudzanie-w-nocy

Z pozdrowieniami