Nocne poty- proszę o radę

Witam! Jestem kobietą, mam 25 lat. Od mniej więcej dwóch miesięcy strasznie pocę się w nocy- bawełnianą koszulę można wręcz wyżymać. Nie ma to związku z temperaturą- pocę się zarówno w czasie upałów jak i w chłodne noce. Poza tym czuję się dobrze, ale to pocenie jest bardzo uciążliwe. Dodam, że nie występuje ono codziennie, ale bardzo często, kilka razy w tygodniu i że w ciągu dnia nie mam problemów z poceniem- wystarcza antyperspirant i kłopot znika. Biorę jednofazowe tabletki antykoncepcyjne (od 10 lat), czasem proszki przeciwbólowe/ przeciwgorączkowe lub suplementy (na ładne włosy, błonnik). Dwa tygodnie temu zrobiłam badanie krwi określone jako "wzorcowe" (ob równe 3, reszta też w normie) i zdjęcie klatki piersiowej (nie ma śladów gruźlicy). Byłam także u ginekologa i nie mam żadnych problemów. Chciałabym się dowiedzieć, czego objawem może być tak obfite pocenie się, jak mu zapobiec i do jakiego lekarza powinnam się ewentualnie wybrać (słyszałam, że mogą to być objawy problemów z tarczycą, ale nie mam zdrowia ani czasu na te kolejki). Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Myślę że dobrym pomysłem byłoby wykonanie badań w kierunku nadczynności tarczycy a więc oznaczenie fT3, fT4 oraz TSH.
Dużo badań już Pani wykonała i szczęśliwie dało to możliwość wyeliminowania większości poważnych schorzeń.

W przypadku uporczywej nadpotliwości o nieustalonej przyczynie może Pani skorzystać z pomocy lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednie leki.
W aptekach są dostępne specjalne serie kosmetyków dla pacjentów z nadpotliwością, które - jako balsamy czy żele pod prysznic- może Pani stosować wieczorem.
Proszę mimo wszystko rozważyć wymianę kołdry na cieńsza.
Pozdrawiam