Norma PSA u mężczyzny

witam moj maz ma psa 8,9 a norma jest 4 co to oznacza i co mamy robic . pozdrawiam

Samo badanie PSA to za mało, żeby wypowiedzieć się na temat gruczołu krokowego u męża Pani. Konieczna jest wizyta u lekarza - urologa - który zbada gruczoł krokowy palpacyjnie, przez odbyt. Jest to bardzo ważne badanie, bo pozwala wychwycić zmiany nowotworowe na gruczole, nawet, jak jeszcze nie ma dolegliwości (częstych wizyt w łazience, kłopotów z oddawaniem moczu). Trzecim elementem diagnozy jest badanie prostaty w czasie usg jamy brzusznej (wypełniony pęcherz moczowy!) lub odpowiednią sondą usg przez odbyt. Wynik badania PSA zależy od wielkości gruczołu, stanu zapalnego i innych czynników. Dla diagnostyki ważniejsze są zmiany stężenia PSA w czasie, np. po roku. Proszę iść do urologa!

Witam, mam nadzieję, że był Pan już u urologa i że jest Pan właściwie leczony. Nie mogłem odpowiedzieć wcześniej, ale też nie widziałbym innego rozwiązania. Pozdrawiam RH