Normy w dziennej porcji Tatonia

Jak policzyć ile WW, WM, W Ml, WM-N, WT, WWarz, WO (Tatonia) ma być w dziennej porcji?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
System 6 wymienników dietetycznych ustala się w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie na takie składniki odżywcze jak
białko - 15% zalecanej dziennej podaży energii
tłuszcze - 30 % dziennej podaży energii
Węglowodany - 55% dziennej podaży energii
Jeśli dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi na przykład 80 g, to w przypadku WMN a wiemy, że ponad50% powinno stanowić białko zwierzęce, to uwzględniamy 40g podaży z produktów mięsnych i nabiału. Proponowana jako produkt podstawowy cielęcina w ilości 100g zawiera 20g białka - podobnie w przypadku pozostałych, w odniesieniu do indywidualnie wyliczonych norm zapotrzebowania.Normy i wymienniki dostępne są w literaturze.
W przypadku wymienników węglowodanowych, określa się zapotrzebowanie na węglowodany, odejmuje się od ogólnej ilości węglowodanów zawarty w produktach błonnik i dzieli przez 10.
na przykład
50g węglowodanów to 5 WW
pozdrawiam